Bayburt’ta Patates Hasadı Başladı

  • Haberin Tarihi: 10 Ekim 2019
  • Bu haber 140 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Patates Hasadı Başladı

Bayburt Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün Tarla Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında patates ekim alanlarının genişletilmesi için İl Özel İdare Katkılı tohum desteklemesi yapılan patates ekim alanlarında hasat işlemleri devam ediyor.

Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürü Selami Ersen, “Özellikle son bir haftadır yoğunluk kazanan patates sökümünü yapan ve çuvallayarak pazara sunmak için depolayan üreticiler bir yıllık emeklerinin karşılığını almak istiyor. 2019 üretim sezonunda patates üretim alanlarının artırılması için İl Özel İdaresi Katkılı uyguladığımız Tarla Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında % 50 hibeli dağıtımını yaptığımız 83 ton patates tohumluğunun hasat işlemleri başladı. İlimiz genelinde 4.200 dekar ekim alanına sahip patatesin üretim miktarı hali hazırda 14.000 tondur. İlimiz iklim koşullarında üretimi uygun ve çiftçiye daha fazla kazanç sağlamak için sulanabilir tarım arazilerinin değerlendirilmesinde Patates ve Şeker Pancarı ayrı bir öneme sahiptir. Devam eden sulama yatırımlarının tamamlanması sonucu temel hedefimiz patates ekim alanlarını ilimiz genelinde 20.000 dekar’a ulaştırmak ve üreticiye emeğinin karşılığını alacağı bir kazanç kapısı aralamaktır. Temennimiz tüketicinin mutfağımızın vazgeçilmezi olan patatesi tercih ederken lezzeti ile aranan bir tat olan Bayburt’ ta yetişen patatesi tercih etmesi ve ilimiz üretimini desteklemesidir. Hasadın İlimiz üreticilerine bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.