Bayburt’ta Organik Meyve ve Sebzeler Yoğun Rağbet Görüyor

  • Albümün Tarihi: 29 Eylül 2018
  • Bu Albüm 511 defa okundu.
  • Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

 

Bayburt şehir merkezinde ve köylerinde yetiştirilen meyve ve sebzelerin organik olanları alıcıları tarafından yoğun rağbet görüyor. 

Şehir merkezi Genç Osman Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve bağlar mevkisi olarak bilinen alanlar başta olmak üzere birçok köyde yetiştirilen organik sebze ve meyveler haftada bir gün olan halk pazarında yoğun rağbet görmeye devam ediyor. 

Her yıl Eylül ile Ekim aylarında halk pazarlarında yerini alan Bayburt’un meşhur organik lahanası şehir merkezi dahil şehir dışından özellikle tercih edilen bir ürün olarak biliniyor. Lahanadan söz etmişken şunu vurgulamakta yarar var. Her yıl bir çok ilde Çilekten Duta, Erikten Kayısıya kadar 32 farklı meyve ve sebze adına festival veya şenlik düzenlenirken Bayburt’ta neden lahana festivali düzenlenemediğinin sorusu hala cevap bulmuş değil. 

Lahananın yanı sıra patates, fasulye, domates, hıyar, kabak, bal kabağı, elma, çilek, ekşi elma, kuşburnu, aşotu, nane, havuç,tere, dereotu, maydanoz gibi çok sayıdaki yeşil türleriyle tercih edilen sebze ve meyveler alıcıları tarafından halk pazarı günü adeta iple çekiyorlar.  

Söz konusu ürünlerin bir bölümünü kiraladığı yerde üreten Ramazan Sevniş, yaptıkları işin zor ve meşakkatli olduğunu, yaz sezonunun kısa olması nedeniyle emeklerinin karşılığını istedikleri gibi alamadıklarını belirtti. Sadece hayvan gübresi kullanarak organik ürün elde ettiklerini ifade eden Sevniş, kameramıza organik lahanaların kış sezonunda nasıl saklanabileceğini ve satışa sundukları sebzelerin fiyatlarını da tek tek açıkladı.

 

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.