Bayburt’ta Nevruz Bayramı Kutlaması

  • Haberin Tarihi: 22 Mart 2018
  • Bu haber 488 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Nevruz Bayramı Kutlaması

Bayburt’ta Nevruz Bayramı,  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde kutlandı.

Kutlamalara Bayburt  Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Cemal Kiper, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, Milli Eğitim Müdürü Soner Can, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Ali Hamza Pehlivan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramı’nın iyilik ve güzelliklere vesile olmasını diledi. Tarih sahnesine çıkıp kalıcı olmanın her millete nasip olmadığını belirten Pehlivan, “Kalıcı olmak, uzun ömürlü olmak, kültürel değerlerin de sağlam olmasıyla mümkündür.” dedi.

Nevruz’un bolluk, bereket, doğanın canlanması gibi anlamları barındırdığını kaydeden Vali Pehlivan, “Bu töreni burada icra ederken, Anadolu’da özellikle tarım faaliyetlerinin başladığı yerlerde tohumlar dualarla toprağa ekiliyor. Yüce Allah’tan bereket niyaz ediliyor. Bu da kültürün önemli bir parçasıdır. Bizim kültürümüzde tohum ekerken bile hassasiyet gösterilir. Doğada var olan her canlı önemsenir. Bugün aynı zamanda Ormancılık Günü. Bütün bu kıymetler bir birini destekler mahiyette. Bizim kültürümüzün diğer önemli unsurları içinde doğaya, çevreye, hâsılı bütün canlılara saygı duymak vardır. Bu vesileyle Nevruz Bayramı’nın iyiliklere, güzelliklere vesile olmasını diliyor, törenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunup gösterilerin sergilendiği etkinlikte Vali Pehlivan ile Belediye Başkanı Memiş, örste demir dövüp, ateş üstünden atladı.

Etkinlik halk oyunları ve okçuluk gösterilerinin ardından sona erdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.