DOLAR 6,8666
EURO 7,7679
ALTIN 399,20
BIST 8,6645
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 25°C
Gök Gürültülü

Bayburt’ta Memurlar Maaş Bordrolarını Yaktı

Bayburt’ta Memurlar Maaş Bordrolarını Yaktı
15.01.2020
A+
A-

Türkiye genelinde yapılan bordo yakma eylemi Bayburt’ta da gerçekleşti.

Türkiye Kamu Sen Bayburt Şubesi üyeleri 2020 yılı maaşlarını protesto etmek amacıyla düzenledikleri basın açıklaması sonrası maaş bordrolarını yaktılar.

Türk Dünyası Parkı’nda gerçekleştirilen eylemde Türkiye Kamu-Sen Bayburt Şube Temsilcisi Ahmet Çalışkan, grup adına basın açıklamasını yaptı.

3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını ifade eden  Çalışkan, “Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,9; mutfak tüpü %17,6, doğalgaz %22, elektrik %18,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir” dedi.

Hükümetin ekonomi politikasına yönelik ağır eleştirilerde bulunan Çalışkan şu açıklamayı yaptı:

“Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür.

Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir.

İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam %9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise %11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir.

Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir.

Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir.

Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir.

Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca %46, giyime %33, gazeteye %28, dergiye %51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile %13,5 zamlanmıştır.

Buna rağmen memurlara 2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları %22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına %4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?

Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır.

Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır.Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir.

Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler.

Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz.

Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor. Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü. Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda… Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor. Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Memur maaşına yapılan %4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek.

Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da %12,3 artmışken, %4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Sözleşmeliyi, hizmetlileri yok sayanlar, vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenler, öğretmeni, akademisyeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar, Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, tek bir konuyu dahi müzakere etmeden 1 ayı heba edenler bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Kış soğuğunun bastırdığı günlerde oduna, kömüre, doğalgaza gelen zamları bile karşılamayan maaş artışına seyirci kalan bir eli yağda, bir eli balda tatlı su sendikacıları, soğuktan donan memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Elbette, sendikacılığın yüz karaları bir deliğe gizlenecek ve Türkiye Kamu-Sen’in mücadele etmesini bekleyecek.

Gördük ki, memur ve emeklilerin bir 730 günü daha heba olmuştur.

Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler.

Geçtiğimiz yıl, bizleri %4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da %4+4’e mahkûm ediyorlar. Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz.

Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz.“

Basın açıklaması sonrası katılımcılar maaş bordrolarını yaktı.

 

YORUMLAR
 1. malkoç dedi ki:

  memurlara sataşacağınıza askeri ücrete itiraz edin gelen zamlara itiraz edin 2ile 2yi toplayamzsınız adamlar yıllarca okumuş memur olmuş konuşuyorsunuz

  1. Sare dedi ki:

   Memur beyler maaşlarını beğenmiyorlarsa istifa etsin.ozel sektörde çalışsınlar, patronlariyla maaş pazarlığı yaparlar.insanlar memur olmak için birbirini eziyor.memur olarak kalmak onlara yük olmasin

 2. Furkan dedi ki:

  Memur olup ağlayanlara teşekkürler ben de memur olsam keşke

 3. hasan dedi ki:

  Bencede asgari ücretli arkadaşlar haklı. ülkede bu kadar işsiz insan varken yüzde 15 zam aldılar, 2300 lira ücret alıyorlar, birde beğenmiyorlar. Afrikada insanlar aç, daha zam istiyorlar. Şükretmeyi bilin azıcık, 2300’ün yarısını fakir fukaraya verin.

 4. emir dedi ki:

  evet kamil isimli arkadaş: o memurların yerine okudu gençliğini okul sıralarında heba edip kpss ye çalıştı zar zorda olsa memur oldu.Ne yapalım şimdi sen söyle istifa edip hangi işle meşgul olalım

 5. haci dedi ki:

  hele sunlara ya biz napalim orda 4 binden asagi maas alan varsa asgari ucretimi ona verim yaziklar olsun orda kac kisinin arabasi evi var konusmayi bilmeyen ogretmen bekci nemney dunya maas aliyor isini dogru duzgun yapanlar haric gecen keteme gittim herkes yatio nere gitsen ayni sayin memurlarrr sizmi calisiyosunuz bizmi azcik sukredin yakismiyo ben utandim ya iyi orda asgari ucretli calisan biri cikip tepki göstermedi size

  1. Furkan dedi ki:

   Ağzına sağlık hocam teşekkürler 1900 TL maaş aliyorum şükürler olsun

  2. ceyhun dedi ki:

   sende çalış oku sınavı geç memur ol aslanım çamur atma

 6. Servet ozbek dedi ki:

  Memur olabilmek icin yuz turlu dale vere el opmeler falan filan. Memur olduktan sonra bodro yak. Allah hişmeder.

 7. bihemta dedi ki:

  bir memur olarak Allah gözünüzü doyursun diyorum. bugün sıradan bir memur 4500-5000 tl maaş alıyor. diğer polisi öğretmeni söylemiyorum bile.

  1. Kamil dedi ki:

   Bir memur olarak diyorum ki la yatmaktan başka napiyoruz heleki bayburtta, o bordroda yazan rakamı hak ediyormuyuz ki utanmadan sıkılmadan yakıyoruz. Insanlar bizlerin 3/1 fiyatımıza gece gündüz ve hiç kaytaramadan çalışıyor.

   1. EneXDlAn dedi ki:

    hadi ordan la. amma da salladın sen de . şükürsüzlük dedik te yan gelip yatmak ta değil.