Dolar 18,5495
Euro 18,2156
Altın 1.011,36
BİST 3.392,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 24°C
Parçalı Bulutlu
Bayburt
24°C
Parçalı Bulutlu
Sal 23°C
Çar 18°C
Per 23°C
Cum 21°C

Bayburt’ta Memur-Sen’den zam teklifine tepki!

Bayburt’ta Memur-Sen’den zam teklifine tepki!
A+
A-
13 Ağustos 2021 20:19

Memur-Sen Bayburt Şubesi, 81 ilde eş zamanlı yapılan basın toplantısı ile, kamu işvereninin yaptığı zam teklifini protesto etti.

İl temsilciliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle:

Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarımız, enflasyon karışışında erimiş maaşlarımızın en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını görüyoruz. Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor.

2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir.  2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı.

Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir.

Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir.

Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır.

Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür.

Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.

Memur-Sen Bayburt Temsilciliği olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

 

 

YORUMLAR

 1. Adil KACIR dedi ki:

  Başkanım, Çok teşekkür ederim, Memurun taleplerini gündeme taşıdığınız için…

 2. Emrullah dedi ki:

  Gözlerim yaşardı. Yesinler sizin tepkinizi. Her toplu sözleşmede aynı film. İşçiler her sene memurdan çok daha iyi zam alıyor.

 3. M.T.K dedi ki:

  Boşa sızlanmanın manası yok.
  Memur arkadaşlar adam gibi zam almak istiyorsa MEMUR-SEN’den İSTİFA etmeli.

  Ne yazık ki taa başından beri MEMUR-SEN iktidarı arka bahçesi oldu. onun için iki vekillik ile yıllarca memurları üç kuruşluk zamlarla kandırdılar.

  Geçmiş başkan Ahmet GÜNDOĞDU vekillik ile satmıştı, şimdi Ali YALÇIN sanırım vekillik sözü aldı..

  Hala MEMUR-SEN’e üyeyseniz her şeye razı olacaksınız ve sızlanmayacaksınız..

  Haa bu görüntü mü? Memurların ağzına bal çalma.. bakın hakkınızı savunuyoruz..

  İSTİFA tek yol..

 4. CİNCİ dedi ki:

  YALANDAN GÖVDE GÖSTERİSİ YAPMAYA GEREK YOK HEP AYNI LAFLAR BİZ BU FİLİMİ ÇOK İZLEDİK LAF DEĞİL İCRAAT LAZIM BAŞ KALDIRIN

 5. Bayburt dedi ki:

  Bakın efendiler işçi sendikaları istediğine yakın zam alırken memur sendikaları neden alamıyor çünkü onların sendikaları öteden beri işçi nin hakkını savunurken memur sendikaları kişisel menfaatler için, memurların hakkını hiçe saydılar buradan kurtulmanın tek yolu vardır yetkili sendikalar derhal yetkilerini diğer sendikalara devrederseler çalışma bakanlığı müzakereleri ciddiye alır yapmanız gereken bir şey daha var rahmetli Necmettin Erbakan’ın memurlara yüzde elli zam verdiği günü Türkiye Memurlar Bayramı ilan ettirerek her yıl kutlanması.

 6. Sinirhastası dedi ki:

  Madem öyle greve gidin, eylem yapın iş bırakın, 2 sene önce toplu sözleşme öncesinde şu kadar zam diyefikir söylediniz. Sonuçtane oldu aynı senaryo ile şimdi memurun karşısına çıktınız üyelerinize aynı senoryoyu bu sefer yazamazsınız.. Ben greve iş bırakmaya hazırım peki siz bu kararı vermeye hazırmısınız?