Bayburt’ta Mehteran Takımı Kurulmasına Karar Verildi

 • Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2018
 • Bu haber 633 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Mehteran Takımı Kurulmasına Karar Verildi

 

Bayburt’ta Mehteran Takımı kurulması için çalışmalar başlatıldı.

Bayburt Valiliğinin himaye ve destekleriyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Mehteran Takımı kurulması için girişimler başlatıldı.

Bayburt’ta resmi, sosyal ve kültürel etkinliklerde önemli bir yer tutacak olan “Mehteran Takımı” Bayburt Valiliği öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde kuruluş çalışmaları başladı. Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu ile Halkoyunları Eğitmeni Selahaddin Berker çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Osmanlı Devleti’nden günümüze miras kalan Mehter Takımı’nın o dönemki savaşlarda düşmana karşı psikolojik baskı aracı görevi üstlenmesinin yanı sıra askerleri cesaretlendirmek için de kullanıldığının tarihi kaynaklarda yer aldığını söyleyen Vali Pehlivan, Bu kültürü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına yurt genelinde Mehter konusunda çeşitli çalışmalar başlatıldı. Bayburt Valiliğimiz himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz bünyesinde kuracağımız Mehter Takımı, Anadolu’nun en kadim şehirlerinden biri olan Bayburt İlimize ziyadesiyle yakışacaktır. Bayburt ilimiz, geçmişi bin yıllara dayanan kültür ve geleneğine sıkı sıkıya bağlı insanlarımızın yaşadığı bir yerleşim birimi. Vatandaşlarımız Bayburt ilimizde de bir Mehter Takımı kurulmasını uzun yıllardan beri arzu ettiklerini bizlere iletmişlerdi. Bizler de bu taleplerin gereğini yapmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz bünyesinde İl Müdürümüz ve ilgili arkadaşlarımızla çeşitli değerlendirmeler yaptık ve bunu somutlaştırmak adına Mehteran Takımını kurma kararı aldık. Ekipler şu anda uzman eğitmenler eşliğinde çalışmalarına başladı. İnşallah güzel bir takım ortaya çıkacaktır. Hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum.” dedi.

Halkoyunları Eğitmeni Selahaddin Berker ise Mehteran Takımı’nın kurulması için sağladığı katkı ve desteklerden ötürü Vali Pehlivan’a teşekkür etti.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • GÜRSEL KARAPINAR…
  20 Ağustos 2018 17:49

  Hayırlı olsun diyorum…
  Bayburt müziğini, foklörünü , tiyatro,resim ,diğer sanat dallarını
  geleneklerimizi ve kuracağımız mehter takımını devamını sağlamak
  ve geleceğe taşımak istiyorsak, ilk önce GÜZEL SANANLAR LİSESİNİ
  Bayburt’a kazandırmak zorundayız..
  En azından tüm sanatlarda yetenekli gençlerimize ,sanat akademisinin
  kapılarını aralamış oluruz,çok gençlerimiz ZAY oldular…
  Bu okul buralara eleman kazandırma da , lokomotif görevi üstlenecektir..
  Sayın valim,milli eğitim müdürüm,tüm siyasileri bu konuda göreve davet
  ediyor… Samimiyetlerini görmek istiyoruz…Hayırlı bayramlar…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.