Bayburt’ta Mahalle Odası Toplantılarında Bir İlk Yaşandı

 • Haberin Tarihi: 19 Ocak 2018
 • Bu haber 608 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Mahalle Odası Toplantılarında Bir İlk Yaşandı

Bayburt Valilisi Ali Hamza Pehlivan başlattığı mahalle odası halk toplantılarından birisi olan Esentepe Mahallesinde halk oyunu ekibinin gösterisiyle karşılandı.

Köy ve Mahallelerde düzenlenen istişare toplantılarıyla vatandaşların sorunlarını tespit edip taleplerini dinlemek, ilimizde hayata geçirilen yatırımlar ve kurumsal faaliyetler hakkında bilgiler vermek, bilgi alışverişi ve istişarelerde bulunmak, Bayburt’un tarih ve kültüründe önemli yer tutan köy ve mahalle odası kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Bayburt Valiliği öncülüğünde başlatılan “Mahalle Odaları Buluşması” Esentepe Mahallesi Damat Ali Efendi Camii Mahalle Odası’nda gerçekleştirildi.

Programa katılmak üzere Esentepe Mahallesi’ne gelen Vali Pehlivan, halk oyunları ekiplerinin folklor gösterileriyle karşılandı. Kendisini karşılayan mahalle sakinleri ve kurum amirleri ile mahalle odasına geçen Vali Pehlivan mahalle sakinleriyle hasbıhal etti, görüş, öneri, ihtiyaç ve taleplerini dinledi.

Vali Pehlivan burada yaptığı konuşmada bir ve beraber olmanın inanç ve kültürümüzün önemli öğelerinden olduğunu ve ilimizde bu anlayışın mahalle ile köy odaları sayesinde daha da pekiştiğini kaydetti. Türk Milleti’nin inancı ve kültürel değerlerini geçmişten bugüne pekiştirerek taşıdığını söyleyen Vali Pehlivan, “Bizi bir arada tutan maddi unsurlardan ziyade sahip olduğumuz manevi değerlerdir. Bunların içerisinde başta inanç değerlerimiz olmak üzere ahlaki ve kültürel değerlerimiz çok önemli bir yer tutuyor. Bugün sizlerle bir araya gelmiş olmak, hasbıhal etmek, konuşmak, dertleşmek, istişareler yapmak suretiyle duygu ve düşünce paylaşımında bulunmak İlin Valisi olarak şahsımı son derece mutlu ediyor. Kamu kurumlarımız ve bütün personelimiz ile birlikte vatandaşlarımıza kamu hizmetlerinin en iyisini sunma gayreti içerisindeyiz. Bunu yaparken kimi zaman esnafımızı kimi zaman çiftçimizi kimi zaman evlerinde vatandaşlarımızı ziyaret ederek, bugün olduğu gibi de mahalle ve köy odalarımızda siz değerli vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin sorun, talep ve beklentilerini dinleyerek yapılan işlerle ilgili bilgi alışverişinde bulunmaya çalışıyoruz. Tüm bunların ötesinde asıl maksadımız bizleri birbirimize bağlayan, devlet vatandaş ilişkilerini daha da güçlendiren duygu ve düşünce paylaşımını gerçekleştirmek. Gönülde, duygularda, milli ve manevi değerler paydasında birliktelik sağlandığında maddi anlamdaki muhtelif problemler çok daha kolay bir şekilde çözülecektir.” diye konuştu.

İlimizde bu birlikteliğin son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla daha da pekiştiğinin altını çizen Vali Pehlivan, “Bu yatırımların en son örneğini geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen Bayburt Gümüşhane Havaalanı projesinde gördük. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilimize teşriflerinde müjdesini verdiği havalimanı projesi inşallah en kısa süre içerisinde tamamlanarak başta Bayburt ve Gümüşhane illerimiz olmak üzere diğer çevre illerimize büyük bir ulaşım kolaylığı sağlayacak. 200 yataklı devlet hastanemizin temeli atıldı. Önümüzdeki yıl tam teşekküllü devlet hastanemiz vatandaşımızın hizmetinde olacak. Geçtiğimiz yıl özel idaremizin köy altyapı projeleri dâhil çeşitli alanlarda 300’ün üzerinde proje hayata geçirildi. Özellikle yatırımcı bölge ve il kuruluşlarımızın 200’e yakın projesi devam ediyor. Bunların içerisinde baraj, gölet, taşkın koruma projeleri, eğitim, sağlık, spor, kültür yatırımları gibi birçok yatırım var. Bütün köylerimizin su sorunu çözüldü, asfaltı olmayan köy yolumuz kalmadı. İlimizin Gümüşhane, Trabzon, Erzurum, Erzincan illeriyle bağlantı yollarında yoğun çalışmalar devam ediyor. Diğer yandan sosyal hizmetleri de göz ardı etmiyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ilgili kurumlar vasıtasıyla devletimiz adına yanlarında olmaya devam ediyoruz. İstihdam ile ilgili de önemli çalışmalar var. OSB’mizin alt yapı işleri tamamlandı, inşallah teşviklerden de yararlanan yeni işletmeler kurulacak. Belediyemizin il merkezinde alt ve üst yapıda yürüttüğü önemli çalışmalar var. Devlet kurumlarımızın, vatandaşlarımızın, esnafımız, çiftçimiz, tüccarımız, kısacası herkesin gayretleriyle önümüzdeki yıllar ilimiz için çok daha güzel olacaktır. Bütün bu yatırımların faaliyete geçmesi hususunda Sayın Maliye Bakanımızın destekleri çok, sizlere de selamlarını iletmemizi isteyen Sayın Bakanımıza ve onun şahsında Hükümetimize bu mahalle buluşmamız vesilesiyle de İlimiz adına şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

Vali Pehlivan Bayburt’un huzur ve güvenlik açısından emin bir şehir olduğunu ve gelecek nesillerin de bu değerlerle iç içe yetişmesini istediklerini belirtti. Bayburt’a hizmet etmekten gurur duyduğuna vurgu yapan Vali Pehlivan vatandaşlara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Programda Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın mesajı okundu. Şair Hicrani’nin hayat hikayesi anlatıldı, şiirlerinden örnekler seslendirildi. Mahalli orta oyunu gösterisi ve halk müziği dinletisi sunuldu. Vatandaşların ihtiyaç, sorun ve taleplerini dile getirmesi ile çeşitli konularda yapılan bilgi alışverişinin ardından program sona erdi.

Programa Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • hayat
  20 Ocak 2018 20:35

  Esentepe mahallesi sakinlerinin davul zurna eşliğinde bar ekibiyle il valisini karşılaması çok magazinsel haber olmuş.. herhalde ilk defa vali görmüşler…..sonuçta halkın sorunlarını çözmekle mükellef olan devlet kurumlarının idaerecilerini karşılamak ve bunun neticesinde vatandaşlarla görüşerek istişarelerde bulunmak maksadıyla oraya gelinmiş .Ama işi abartıp şenliğe çevirmeninde bir anlamı yok…mahallenin hangi sorunlarını dile getirdiler.. saz çalıp türkü söylemekle sorunlar anlatılıp vede giderilemiyor….hangi sıkıntılar anlatıldı……ve çözümü ne zaman yapılacak….Bayburt medyada hemen hemen her hafta çıkıyor… esentepe mahallesi kışla çeşmesi kavşağında sürekli kazalar oluyor….bu kazaların oluş sebebi yolun üzerinde trafik ışıklarının olmamasından kaynaklanıyor……yıllardır yazılıyor…sürekli çözüm için haberler yapılıyor…..hani çözüm ….sürekli kaza …nereye kadar….yani illa ölümlü kazanın olmasımı gerekiyorki bu kavşakta düzenleme yapılsın…..Buyurun KURUM İDARECİLERİ…..esentepe mahallesinin en büyük sorunu bu yoldaki kazalardır….kimin nerden geldiği…kimin hangi yoldan geçeceği belli değil….belki 30 defa kaza oldu ve bu kazalar bu site aracılığıyla verildi….defalarca şikayetler yapıldı…defalarca yazıldı….hani çözüm …..BIRAKIN SAZI…BARI…..ister belediyenin ister karayollarının görevi olsun… kimin sahasına girer girsin vatandaş acilen yol üzerinde düzenleme bekliyor…burada en büyük sorumlulukta il valisine aittir…buyurun sorunu çözmeye….inşallah kısa zamanda çözersinizde bizde size memnuniyetlerimizi iletiriz…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.