Bayburt’ta Kentsel Dönüşüm Israrı Devam Ediyor

  • Haberin Tarihi: 7 Ağustos 2018
  • Bu haber 302 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Kentsel Dönüşüm Israrı Devam Ediyor

[responsivevoice_button buttontext=”SESLİ OKU” responsivevoice_button voice=”Turkish Female”] Bayburtlular Kentsel Dönüşüm için umutlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağladı.

Bayburt’ta 2018 yılında TOKİ tarafından yapılması düşünülen Kentsel Dönüşümle ilgili umutlarını ve hayallerini tazelemişken, yaşanan gelişmeler umutları bir başka bahara ertelemiş oldu.

Bayburt’ta son yıllarda yaşanan üniversite öğrencisi sayısındaki artışı ve askeri birliğin artan sayısı başta olmak üzere, köylerden şehre yönelen iç göç nedeniyle konut sıkıntısı her geçen gün artmaya başladı.

Satılık evlerin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ev sahibi olma talepleri, insanların umutlarını TOKİ tarafından yapılacak olan kentsel dönüşüm konutlarına yönlendirmiş durumda.

Son iki yıl içerisinde siyasiler tarafından yapılan açıklamalar ve gerçekleşen bazı TOKİ ihaleleri umutları iyice yeşertmeye başlamıştı. Ancak iptal edilen ihaleler ve TOKİ yetkililerinin yaptığı görüşmelerdeki olumsuz neticeler hayalleri yine ertelemiş oldu.

2017 yılı Haziran ayında emeklilere TOKi tarafından Şingah Mahallesinde 2+1 olmak üzere 263 adet daire yapımı başlayacaktı. Arsası TOKİ’e ait olan yerin ihalesi gerçekleşmesine rağmen aradan geçen süre içerisinde her hangi bir gelişme sağlanamadı.

Yine 26 Nisan 2017 tarihinde TOKİ tarafından Gençosman Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında 1.etap olarak 402 konut yapımı için ihale yapılmıştı. Bu ihale bir müddet sonra iptal edildi. Amaç ise, öncelikli olarak eski sanayi sitesinin yerinde kentsel dönüşüm kapsamına alınacak olmasıydı.

Umutlar tekrar yeşerdi ve eski sanayi sitesinde TOKİ tarafından kentsel dönüşüm başlatılmak üzere düğmeye basıldı ve söz konusu yerde bulunan hak sahipleriyle TOKİ yetkililer Bayburt’ta günlerce görüşme ortamı sağladı. Bir süre devam eden görüşmelerde hak sahiplerine yapılan teklifler, kendilerini memnun etmedi ve yaşanan gelişmeler yine hayal kırıklığı yaratarak umutları bir başka bahara ertelemiş oldu.

Zahit Mahallesi, Veysel Mahallesi, Karasakal ve Tuzcuzade Mahallesi için düşünülen kentsel dönüşüm konusu gündemden düşmüş gibi görünüyor.

Bayburtlular bütün bu gelişmelerden sonra, TOKİ tarafından Gençosman Mahallesinde yeri belirlenen ve ihalesi yapıldıktan sonra vazgeçilmiş olan 402 konutluk alanın tekrar gündeme alınarak TOKİ tarafında yapımının başlatılmasını istiyor. Çünkü söz konusu yer TOKİ tarafından parası ödenerek alınmış durumda. Yani hiç bir hak sahibiyle anlaşma gibi bir engel bulunmuyor. Buranın bir şekilde değerlendirilmesi konusunda son günlerde Bayburt Belediyesinde bir çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Bütün bu yaşanan gerçekler doğrultusunda, en son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye birincisi olarak bir rekora imza atan Bayburt’ta yaşayan ve yıllardır ev sahibi olmak isteyen yüzlerce Bayburtlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kentsel dönüşüm konusunda destek beklediklerini dile getiriyorlar.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.