Bayburt’ta İlk Kez “Yazıda Bizim Kışıda Bizim” Projesi Gerçekleşti

 • Haberin Tarihi: 19 Şubat 2018
 • Bu haber 3173 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta İlk Kez “Yazıda Bizim Kışıda Bizim” Projesi Gerçekleşti

 

Bayburt Valiliği Himayesinde, Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Koçbayır (Pörge) İstanbul Köy Derneği tarafından düzenlenen “Yazıda Bizim Kışıda Bizim’’ Bayburt’ta Buluşalım etkinlikleri kapsamında Bayburt il dışında yaşayan gurbetçilerin yaz mevsiminde olduğu gibi kış mevsiminde de Bayburt ve köylerine gelerek çeşitli etkinliklerle vakit geçirmelerini sağlayıp yazın olduğu gibi kış turizminin de canlandırılması amaçlanan proje kapsamında 4 gün etkinlik düzenlendi.

Koçbayır Köyü’nde düzenlenen etkinlikle vatandaşlarla bir araya gelen Vali Pehlivan Bayburt’un tarihi yüz yıllar öncesine dayanan kadim bir şehir olduğunu ve Anadolu’nun “Anayurt” olarak nitelendirilebilecek şehirlerinden birisi olduğunu söyledi. Anadolu’nun milli ve manevi değerlerinin en güzel şekilde yaşatıldığı illerden birinin Bayburt olduğu değerlendirmesinde bulunan Vali Pehlivan, “Bu kadim şehirde bulunmak ve imkanlar ölçüsünde insanımıza hizmet etmekten onur ve mutluluk duyuyoruz. Devletimizin sağladığı imkanları vatandaşlarımızla buluşturma gayreti içerisindeyken mesai arkadaşlarımızdan isteğimiz her zaman vatandaşlarımızla iç içe olmaları, sahaya çıkmalarıdır.. Bu bağlamda Bayburt’ta yaşatılan köy ve mahalle odaları kültürü özellikle kış aylarında bizler için vatandaşlarımızla bir buluşma durağı olmaya devam ediyor. Bu geleneği yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına köy ve mahalle buluşmaları düzenliyoruz. Buradaki temel amacımız ilimizdeki proje, yatırım ve faaliyetler hakkında bilgi alışverişinde bulunmakla birlikte hasbihal etmek, dertleşmek, duygu ve düşüncelerimizi paylaşmak, ihtiyaç ve talepleri yerinde tespit etmektir.” dedi.

Programın 4. gününde Kop Dağı Kayak ve Kış Sporları Merkezi’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlik birbirinden güzel görüntülere sahne oldu. Buradaki etkinlik sonrası Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından katılımcılara börk hediye edilmesi ve çeşitli ikramların yapılmasıyla sona erdi. İstanbul Koçbayır Köyü Derneği Başkanı Hasan Kurt ve beraberinde etkinlik için gelen heyette bulunanlar tarafından yapılan konuşmada, “Yazıda Bizim Kışıda Bizim’’ Bayburt’ta Buluşalım etkinliklerinin her yıl yapılacağı bu vesile ile yaz ayları olduğu gibi kış aylarında da bütün Bayburtluları Bayburt beklediklerini ifade ettiler.

14-18 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşen programın, 1. gününde İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu tarafından karşılanan misafirlere sabah kahvaltısı verildi.  2. Gününde İstanbul Koçbayır Köyü Derneği Başkanı Hasan Kurt ve beraberindeki üyeleri Askerlik Şubesine giderek Zeytin Dalı Operasyonu için gönüllü askerlik başvurusu yaptılar 3. Gün ise Koçbayır Köyünde düzenlemiş oldukları Yöre Gecesine, Bayburt Valisi  Ali Hamza Pehlivan ile Kurum Amirleri, komşu köy muhtarlarını ve köy sakinlerini misafir ederek yöresel yemek ikramında bulundular.  4. Gün Kop Dağı Kış Sporları ve Kayak Merkezinde çeşitli etkinliklerde bulunduktan sonra,  Vali  Pehlivan tarafından akşam yemeği verildi. Programın devamında Şairzihni Kültür Merkezinde Bayburtlu sanatçılarla birlikte halkın ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği türkü gecesinde Bayburtlu ses sanatçısı Halil İbrahim Kurt sahne aldı.

Etkinliklere Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Cemal Kiper, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, AK Parti Bayburt İl Başkanı Fatih Yumak, İl Mili Eğitim Müdürü Soner Can, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdür Vekili Adem Köse, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bekir Kurtoğlu, İstanbul Koçbayır Derneği Başkanı Hasan Kurt ve dernek yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • bayburtlu
  20 Şubat 2018 06:58

  Özellikle Slogan çok anlamlı olmuş , Koçbayır köyü dernek ve köy halkını tebrik ediyorum. İnşallah diğer köylerimize örnek olur.

 • a.bekir
  24 Şubat 2018 15:32

  yazıda bizim kışıda bizim……………..ama demiryolu…………..gümüşhananın……….Bayburtlu…….ne
  zaman uyanacak…………..merak konusu…???!!!!?????…………..yat yat uyu.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.