Bayburt’ta İlk Kez Tanıtım Aracı On Beşi Dağıttı

 • Albümün Tarihi: 20 Haziran 2016
 • Bu Albüm 12259 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt’ta her yıl ramazan ayının 15 i gecesi gelenek haline gelen ve çocukların ellerindeki poşetlerle komşu evlere giderek on beşi istemeleri kültürü hala devam ediyor.

Bu yıl İl Kültür ve Turizm müdürlüğü farklı bir uygulama yaparak ilk kez mahalle arasında çocuklara onbeşi dağıttı. Çocukların kuyruk oluşturarak sıraya girdiği şingah mahallesinde tanıtım aracında dağıtılan on beşilere yoğun ilgi vardı. Tanıtım aracı daha sonra Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkez’inde bulunan çocuk, genç ve orta yaşlılara on beşi dağıtarak Bayburt’taki on beşi kültürüne katkı sağladılar.

2015 yılında KUDAKA tarafından desteklenen bir proje olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Bekir Kurtoğlu, “ Bu projenin amacı Bayburt’u daha iyi tanıtmak ve kültürel değerlerini aktif hale getirmektir. Bayburt’ta ramazan on beşi kültürümüz hala devam ediyor. Bizlerde bu geleneğe destek için önce şingah mahallesinde çocuklarımıza kek ve meyve suları dağıttık daha sonra Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkez’inde çocuk ve gençlerimize dağıtımlar yaparak kültürümüzü devam ettirmek istedik” dedi.

 

Bu yazıya 8 Yorum Yapıldı.

 • Gürsel Karapınar
  20 Haziran 2016 01:54

  On beşi toplama geleneğini bozduk, bu icraatla bu kültürümüzü de
  yok ettik veya teşvik ettik desek daha doğru olur…
  On beşi toplama değil , gelin kuyruğa geçin isteyin diyorlar….
  Aradaki nezaketsizliği göremeyecek kadar izansız olduk , alıştırın
  beyler alıştırın , gelip dağıtacaklar diye bekleyelim…
  Artık mani söylemekte ,dağıtanlara yakışır….
  Daha çağdaş olması için yetkililer manileri ses düzeniyle
  söylerseler çok güzel olur….!
  Kaş yaparken göz çıkarıyoruz…. Yazık çok yazık…..

 • Sadettin
  20 Haziran 2016 10:33

  Bu uygulamayı ben beğenmedim.Çünkü bu uygulama bayburt merkeze ait örf ve ananemiz olan ramazanın on dördünde akşam çocukların oturmuş olduğu mahalle sakinleri ile hasbi-hal olmak komşuluk ilişkilerini sağlamlaştırmak için bir eğlence resmi kurumlar bu işe girmesi uygunsuzdur.

 • adem
  20 Haziran 2016 11:42

  Bu proje gerçekten harika, bir karavan şehre ve köylere neşe getiriyor, hele köy okullarını gezip programlar yapması süper bir fikir. Gümüşhane de bile bu proje konuşuluyor.
  Bayburt un tanıtımının yapılması için böyle farkındalık yaratacak kişi ve projelere ihtiyaç var. Teşekürler kültür müdürlüğü.

 • suat
  20 Haziran 2016 15:35

  Gürsel bey ve diğerleri: , Bayburttaki asıl sıkıntı farklı siyasi düşüncelerin yediğiniz yemeğe kadar bulaştırılmasıdır. Bu düşüncelerdeki insanlar bayburta zarar vermekten başka ne yaparlar bilmem.
  onbeşi programına gelince, gelenek neden bozulsun sokaklarda çocuklara yasak geldi de biz mi duymadık. Mahallelerde gezilip çocuklara ikramda bulunmalarının neresi sakınca, yada engelli yaşam merkezine gidip ziyaret edilmesi. bu arada çocuklara mani söyletilmesi fikrinize katılıyorum.

 • Gürsel Karapınar
  21 Haziran 2016 11:13

  Suat kardeşim elbette hemen gelenek bozulmayacak, biz bu
  uygulamanın çok çirkin olduğunu beyan ettik, aradaki hassas
  mukayese yorumumuzun içinde var…Siz anlamak istemeye
  bilirsiniz….
  Mani konusunda ki ,yorumumuzu yanlış anlamışsınız….
  Hayırlı ramazanlar…

 • suat
  21 Haziran 2016 14:29

  Gürsel kardeşim mani konusunu çok iyi anladım ”Daha çağdaş olması için yetkililer manileri ses düzeniyle söylerseler çok güzel olur….!” böyle bir organizasyonda sizlerde katılırsanız daha etkili olur…..! mu demem gerekiyordu.
  Ayrıca ”gelin kuyruğa geçin isteyin diyorlar….Aradaki nezaketsizliği göremeyecek kadar izansız olduk , alıştırın beyler alıştırın , gelip dağıtacaklar diye bekleyelim…” bu etkinlikle yapılanların bu cümlelerde anlatılma nezaketsizliğini gördüm. kısaca demek istediğim bu
  size de hayırlı ramazanlar.

 • Gürsel Karapınar
  22 Haziran 2016 14:30

  Suat kardeşim gayet iyi anlamış da, bu icraata KILIF arıyor….
  Haksız çıkacağım hiç bir şeyi yazmamaya dikkat ederim…
  Suat bey Soyadınızı yazınız bu icraatın neresinde olduğunuzu
  anlarız…Belki de organize eden sizsiniz…Hayırlı ramazanlar….

 • YAVUZ
  23 Haziran 2016 04:41

  Bayburt için her kim çalışıyorsa kim ismini iyilik ve icraaterde duyuruyorsa Rabbim onlardan razı olsun.
  ne güzel bir çalışma niye eleştiriyorsun bir adım da sen atabiliyorsan at yoksa sus.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.