Bayburt’ta Hayvancılığa 1.5 Milyonluk Ahır Yapım Desteği

 • Haberin Tarihi: 7 Ekim 2018
 • Bu haber 411 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Hayvancılığa 1.5 Milyonluk Ahır Yapım Desteği

 

Bayburt’ta Kırsal Hayvancılığı Destekleme Projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı hibe destekleriyle tamamlanan 1.5 milyon TL’lik ahırların açılışı gerçekleşti.

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan Çayıryolu Köyü’nde düzenlenen açılış töreninde geçtiğimiz yıl yapımına başlanan projelerin tamamlanarak çiftçiler tarafından kullanılmaya başlandığını söyledi. Ahır projelerinin il genelinde 50 ahırı kapsayan geniş bir çalışma olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, “Bu projelerin toplam değeri 20 milyon TL. Bu 20 Milyon TL’nin 12 Milyon TL’si çiftçilerimiz tarafından 8 Milyon TL’si de devletimiz tarafından hibe olarak sağlandı. Bugün itibariyle Çayıryolu Köyü’nde 4 ahırı kullanıma, işletmeye alıyoruz. Bayburt ve Çayıryolu Köyümüz için hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Vali Pehlivan, “Ahır projeleriyle verimlilik konusunda artış elde edeceğiz. İlimizde hayvancılık geleneksel yöntemlere göre yapıldığı için zahmeti çok fakat getirisi o kadar fazla değil. Bundan sonra belki 15 hayvan için verilen emekle 50 hayvana bakmak mümkün olacak. Bu ahırlarda ilk etapta 4 bin civarında hayvanın bakımı sağlanacak. Genel toplamını ifade ettiğim bu çalışmaların Çayıryolu Köyü’ndeki ayağı 1,5 milyon TL. Bunun 600 bin TL’sini devletimiz hibe olarak sağladı. İnşallah hayırlara vesile olacaktır.”

Vali Pehlivan projelerin hayata geçmesindeki destekleri dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile yerelde emeği geçen Tarım ve Orman İl Müdürlüğü,İl Özel İdaresi, Defterdarlık ve Ziraat Odasına teşekkür etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut ise projelerin tamamlanmasının büyük bir başarı olduğunu kaydetti. Ahır projeleri için sağlanan desteklerin hayata geçirilmesindeki en büyük engelin tapu sorunu olduğunu açıklayan Karabulut, “Bu konuda eski Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın talimatlarıyla kurumlar arası işbirliğiyle çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Köylerimizde hazine yerleri oluşturduk ve tahsis ettik. Buranın arsa temini, projelendirilmesi, desteklenmesi devlet eliyle sağlanmış ve Bayburt’a kazandırılmış bir yatırım. İnşallah devamı da gelir. Bizlere her aşamada gösterdiğiniz ilgi ve alaka dolayısıyla Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından projelerini tamamlayan çiftçilere hibe çekleri takdim edildi.

Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, İL Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hayrettin Koçyiğit, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Saka, Defterdar Yüksel Ertekin, Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe ile çiftçiler katıldı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Cihangir
  8 Ekim 2018 23:52

  Ortalıkta olmayan, izin alıp kaybolanlar ortaya çıkmış…

  Kahve köşelerine kadar düşmüş sorulara bir yanıt verseler de rahatlasa millet…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.