Bayburt’ta Hastaların Böbrek Taşları 3 Seansta Kırılıyor

  • Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2019
  • Bu haber 240 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Hastaların Böbrek Taşları 3 Seansta Kırılıyor

 

Bayburt Devlet Hastanesinde böbrek taşı kırma cihazı ESWL sayesinde, böbrek taşlarının kırılmasında son teknoloji kullanılıyor.  

Cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan 2 santimetreye kadar olan böbrek taşlarının frekans dalgaları ile parçalanarak idrar kanalından atılması sağlanıyor. Bu cihaz sayesinde hastaların çevre illere sevklerinin de önüne geçilmiş oldu.    

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Kemal Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ESWL adı verilen cihazımız yüksek frekanslı dalgaları hastamızın vücuduna göndererek böbrekte bulunan taşın kırılmasını sağlıyoruz. Bu cihaz ile hastalarımıza narkoz vermeden tedavi uygulaması yapılmaktadır. Hastalarımız buraya gelip günü birlik taşlarını kırdırıp aynı gün evlerine taburcu olabiliyorlar. Böbrek taşı kırma işlemini üç seans halinde yapabiliyoruz. Her seans yaklaşık bir saat kadar sürebiliyor. Taşlar kırılıyor ve hastamız kendiliğinden taşları dökebiliyor. Kullandığımız cihazımız Türkiye’ye gelen en yeni ve en son teknoloji cihazlarından birisidir.”dedi. 

Böbrek taşı sorunu yaşayan hastaların il dışına giderek tedavilerini yaptırmaktaki zorluklarını bildiklerini söyleyen Bayburt Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Turhan Şener, “ İmkanlarımız dahilinde ESWL cihazını getirerek hastalarımıza hizmet vermeye başladık. Bu cihazımız her böbrek taşını tabiî ki kırmıyor. Farklı yapıdaki taşlar için değişik teknolojiler var. Bunlardan biriside bu cihaz tarafından uygulanıyor. 2 santimetreyi geçmeyen ve kırılmaya müsait özellikleri olan taşları ultrasonik ses dalgaları ile bu cihazla kırma yöntemi gerçekleştiriliyor. Bunu yaparken de hastamızın yaşam konforu bozulmadan ayı gün evine dönmesi sağlanmış oluyor. Bu cihazın hastanemize kazandırılmasında başta Bayburt Valimiz olmak üzere Sağlık İl Müdürümüz ve diğer sağlık personelimize gayretleri nedeniyle teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.