Bayburt’ta Göletlere 50 Bin Yavru Balık Bırakıldı

 • Haberin Tarihi: 8 Temmuz 2017
 • Bu haber 730 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Göletlere 50 Bin Yavru Balık Bırakıldı

Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 6 gölete 50 bin yavru sazan balığı bıraktı.

2017 Yılı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından programlanan faaliyetler içerisinde,  ülke genelindeki bakanlığın sorumluluğu altındaki göl ve göletlerde balıklandırma faaliyeti kapsamında, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsünde üretilen 50 Bin adet yavru sazan balıkları Bayburt’un Demirözü ve Merkez İlçesi sınırları içerisinde bulunan 6 adet gölete bırakıldı. İlimizde balıklandırma çalışması sonraki yıllarda da  devam edecektir.  Balıklandırma çalışmaları ile göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması hedefleniyor.

Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut göletlerin balıklandırılması konusunda şunları söyledi; “İl genelinde bulunan 27 değişik ölçekteki gölet ve barajın balıklandırarak ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili bir çalışma başlatmıştık. Bu kapsamda İlimizde bulunan gölet ve barajın balıklandırılması hedefledik. Baraj ve göletlerimizin balıklandırılarak olta balıkçılığına açılması özellikle amatör olta balıkçılığı ve kırsal turizm açısından önem arz etmektedir. Bu konuda sürdürebilirliğin sağlanması için balıklandırılan göletlerimizin korunması mevzuata aykırı avcılık yapılmaması hususunda muhtar ve vatandaşlarımızın duyarlı olması çok önemlidir. Program kapsamında 2018 yılına kadar ildeki mevcut tüm göletlerin balıklandırılmasını hedeflemekteyiz.” dedi. 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • hakan
  10 Temmuz 2017 06:25

  Allah Razı Olsun , sürekli avlanması sonucu ilimizde bitmesinin an meselesi olduğu tavşan, keklik ve bıldırcın içinde, avlanma sporunun ebediyen yasaklanması şartıyla bir çalışma yapılsa güzel olur.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.