Bayburt’ta Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

  • Haberin Tarihi: 10 Ekim 2018
  • Bu haber 873 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

 

Bayburt’ta kapsamlı olarak düzenlenen deprem tatbikatına, 112, AFAD, İftaiye, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Kızılay, Karayolları ve Devlet Su İşleri katıldı. 

Tatbikatta merkez üssü Aydıntepe İlçesi’nin 4 kilometre güneyi olarak tespit edilen 5,7 büyüklüğündeki deprem senaryosu canlandırıldı. Senaryo gereği, depremde hasar gören ve yangın çıkan binasın tahliye edilip, yaralıların tedavileri yapılarak, hastaneye sevklerinin sağlandığı tatbikatta, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutan Vekili Mehmet Emin Eryiğit, Belediye Başkan yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Tatbikat sonrası yaptığı açıklamada doğal afetlerin hayatın unutulmaması gereken bir gerçeği olduğun ve afetlere hazırlıklı olmanın bu konuda alınacak en önemli tedbir olacağını aktaran Vali Pehlivan, “Her şeyden önce zihinsel olarak hazırlıklı olmak gerekiyor. Yaşadığımız yerleşim yerlerinde her an bir afetle karşı karşıya kalabileceğimiz gerçeğini aklımızın bir köşesinde bulundurmak ve yaşamımızı da buna göre şekillendirmek gerekiyor.” dedi. 

Bugünkü tatbikatının masa başı uygulamasını daha önce gerçekleştirdiklerini belirten Pehlivan. “Gerçekte neler yaşanabileceğini de bugün hep birlikte görmüş olduk. Lütfen herkes bu konuda duyarlı olsun. Bu tür konularla ilgili çalışmalar sadece kağıt üzerinde kalmamalı zaman zaman böyle tatbikatlarla bunun pratiği de yapılmalı. Bu vesileyle AFAD Müdürlüğümüze, ev sahipliği dolayısıyla Bayburt Üniversitesi’ne ve tatbikata katkı sunan bütün kurumlarımıza ve personelimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

AFAD İl Müdürü Adil Arslan ise TAMP’ın amacının afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait birim ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, afet anı ve sonrasında yapılacak müdahale planlamasının temel prensiplerinin belirlenmesi olduğunu kaydetti.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.