DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt -3°C
Çok Bulutlu

Bayburt’ta doktorlar iş bıraktı, Basın açıklamasıyla isteklerini sıraladı

Bayburt’ta doktorlar iş bıraktı, Basın açıklamasıyla isteklerini sıraladı
15.12.2021
A+
A-

Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla, özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle Bayburt’ta iş bırakan hekimler basın açıklaması düzenledi.

Pandemiyle mücadelede ön safta yer alan doktorlar, artan iş yükü, maaşlarının yetersiz olması ve sağlık çalışanlarını yönelik son dönemde artan şiddet eğilimine dikkat çekmek için iş bırakma eylemi yapıp, isteklerini de sıralayan basın açıklaması yaptılar.

Bayburt Devlet Hastanesi önünde meslek şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra doktorlar adına Aile Hekimleri Dr. Betül Coşkun ve Dr. Burak Suiçmez’in yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Bizler; “statü, hak ve yetkilerimizi asla kötüye kullanmayacağımıza, kimseye zarar vermeyeceğimize, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insan sağlığını her şeyin üzerinde tutacağımıza” yemin ederek hekimlik mesleğine başladık. Bu yeminimizi yerine getirmek için canla başla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Ancak son dönemde uygulanan ve özellikle sağlık çalışanlarının haklarını ilgilendiren sağlık politikaları, sadece bizler için değil ülkemizin genel sağlık sisteminin işleyişi açısından da önemli sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Bildiğiniz gibi sağlık sistemindeki başarı ve verim; bu ülkede yaşayan her bireyin sağlığını yakından ilgilendirmektedir ve en nihayetinde toplumun genel sağlığının korunması anlamına gelmektedir. Hekimler ise sağlık sisteminin temelidir. Bu temelin güçlü olması, sağlık sisteminin ve toplum sağlığının güçlü olmasını da beraberinde getirmektedir.

Oysa biz hekimler bugün bir yandan Covid-19 pandemisinin ortaya çıkardığı ağır iş yükü ve stresiyle insanlarımızın sağlığını korumak için mücadele verirken diğer taraftan anlam veremediğimiz bir biçimde özlük ve mali haklarımızı kaybediyoruz… Bu yıl binlerce meslektaşımız bu şartlar altında daha fazla çalışmak istemediği için işten ayrıldı. Çalışanlar ise zor şartlar altında insanlarımızın sağlığını korumak için mücadele etmeye devam ediyor.

Son zamanlarda maaş zammı olarak lanse edilip aslında sadece emekliliğe yansıyan hakkımız olan maaş düzenlenmesinin  siyasete alet edilmesini, ve bu sebeple iş arkadaşlarımızı bizlere karşı örgütleyen ve çalışma ahengimizi bozan sendikaları kınıyoruz!

Peki biz NE İSTİYORUZ?

– İnsanca yaşayabileceğimiz, insanca geçinebileceğimiz, emekliliğe yansıyan temel ücret,3.600-7.200 kademeli ek gösterge ve pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı ve geçmişe dönük, her sağlık çalışanı için yıllık 90 gün yıpranma payı İSTİYORUZ!

– Sağlık emekçilerine şiddet gösterenlere, TCK’dan sağlık hizmeti sunanlara karşı işlenen bazı suçlara ilişkin özel düzenlemeler içeren Sağlıkta Şiddet Yasası’nın acilen gerçekleştirilmesini İSTİYORUZ!

– Son bir yıl içinde tüm cumhuriyet tarihindekinden kat be kat fazla beyin göçü sağlık alanında gerçekleşmiştir. Gelecek güvencesi olmadan şiddet tehdidi altındaki çalışma koşullarına son verilmesini İSTİYORUZ!

– Performans sisteminin kaldırılmasını, döner sermaye uygulamasına son verilmesini, sabit maaşımızın bunlara muhtaç etmeyecek, emekliliğe yansıyacak şekilde düzenlenmesi İSTİYORUZ!

– Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesini ve insanca çalışma süreleri; güvenli, sağlıklı çalışma ortamları; COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası İSTİYORUZ!

– Mevcut 5 dakikada bir muayene dayatmasına son verilmesini; randevuların hastalarımıza en az 20 dakika ayırabileceğimiz şekilde düzenlenmesini İSTİYORUZ!

– Toplumun geniş kesimlerinin sağlık hizmeti ihtiyacı da hekimlerin özlük hakları da ancak kamusal sağlık politikalarıyla teminat altına alınabilir. İş güvencemiz, gelir güvencemiz, mesleki bağımsızlığımız için kamusal sağlık sistemi İSTİYORUZ!

– Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin geri çekilmesini, kamuya ait binalarda kamu çalışanlarından oluşan eksiksiz bir ekiple koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak birinci basamak sağlık örgütlenmesi İSTİYORUZ!

Bu GREV, emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır. Artık toplumun ve sağlık emekçilerinin çığlığına kulak verilmelidir. Taleplerimiz kabul edilmediği, sağlık emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla meclise getirilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir. Tüm milletimiz bilmelidir ki söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var.”

 

 

YORUMLAR

 1. ali dedi ki:

  Gerçekten haklılar bence dr larımıza ne kadar verirsek azdır sonuçta bir bakın devlet dairelerinde çalışanlara birde dr lara hangisinin emeği çok

 2. ismet demir dedi ki:

  paşa birkere uslubuna dikkaat et densiz biri varsa sensin aynı lfımdayım şimdi sırasımı ülkede bu kadar sıkıntı vrken ttb nin agzzı ile gerevde ne ola özgür haklarından çalışma sisteminden rahatsızsan işi yavaşlatmaya giderssin gerev deil hkdn hukukdn hahsediuyorsun pekala öle bölüm varki bırak bayburtu erzurumdaa traapzonda dahi yok en yakın yer samsun ankara pekala bu aile gittiginde bakılaamadaan geri dönerse bunun hakkını kim verecek haaa dionki canım banane öle olmuyo işte cocuk hasta ateşi var doktorlar grevde bu cocuk o ateşden bi yeri saakat klırsa allah koruun ölürse bunun hakkını kim verecek sen doktorsun görevin bu eger begenmiyosaan diplomnı yırtaar atarsın pandemide 3 maaş aldıgınızda iyiydi biz halk olarak dedik şahsım helal olsun dedim o gün nasıl öle dedimse bugünde zamanı deildi diom densiz benmi senmisin

 3. emek dedi ki:

  Evet dr larımız hakkı ödenmez sıradan memurdan farkları yok memurlar imamlar işçiler dr lar kadar nerdeyse maaş alıyorlar onlardan kesilip dr lara verilmeli günde 100 hasta bakıyorlar avrupada 10 ile 25 arası en fazla avrupada 5000 euro alıyorlar burda maaşları ortada sora istifa edip ya özel hastanelere yada avrupaya gidiyorlar beyin göçü oluşuyor bence acil durumları iyileştilmeli yazık bu ülkeye bu durum yakışmıyor devletin en az üç beş vakfından maaş alan insanlarla bunları kıyaslayın namaz kıldırmayan imamalarla kıyaslayın işe gitmeyen memurlarla kıyaslayın ne demek istediğimi anlarsınız bunların hakkı ödenmez kitapları devirmişler sıradan insanlarla aynı kefeye konmaz ayıptır günahtır

 4. Haci dedi ki:

  Gidin ghanede doktorların çalışma sartarihi bi görün o eski pusku hastane de ama insan gibi davranıp bakıolar bayburtta sıra alamayip oraya gidiyorum burdada o geniş ferah hastanede oturmuslar hastanede kimse yok elinde telefon ney korona var sıra al 182 den fakat sıra ne hikmetse kbb vs acilmiyo diş hastaneside aynı gidiyoruz ilk bi muyane 182 den al gel daha Allah kerim ne zamana alabilirsek acil zaten çoluk cocuk

 5. M.T.K dedi ki:

  HAKKINIZ ÖDENMEZ….Bu söz bir slogana dönüştü ve gerçekten iktidar doktorların ve sağlık çalışanların HAKKINI ÖDEMİYOR..

  Pandemide methiyeler düzerken problem yok. çünkü övmek, methetmek, slogan atmak parasız..

  iş Sağlık çalışanların hakkını vermeye gelince herkes sessiz, hatta bazı densizler “şimdi sırası mı?” diyecebilecek kadar zıvanadan çıkmış durumda..

  Şimdi sırası mı? diyen zavallılara sorum şu; Ekonomik göstergeler iyi iken de ne sağlık çalışanlarına ne diğer memurlara gereken ücretler yansımadı..

  ayrıca, hastanedeki sorunları doktorlara bağlayamazsınız. bu hastane yönetimi, valilik, siyasi partinin il başkanlığı, vekil, bakan ve hükümet düzeyindedir..

 6. Bayburt lu Salih dedi ki:

  Hak aramak sadece Doktorların değil her iş kolunda çalışanların hakkıdır, buna saygı duyulmalı.
  Lakin TTB birliği denilen yapının ülke aleyhine muhalif olmasına da ses çıkarsanız, bu yapılan eyleminizi bir vatandaş olarak doğru görürüm, fakat sadece kudumsal ve kişisel manada menfaate dayalı bir hak arama olması ve bunu TTB çağrısı üzerine yapmanızı doğru bulmuyorum.
  Ha taleplerinizi hakkınız mı tabiki, bu TTB çağrısı ile doğru bulmadım.

 7. Vatandaş dedi ki:

  Doktorlara sorum şu . Sıra açtirabilmek için el pençe karşınızda durmakdan çok mu hoşlanıyorsunuz..

 8. ismet demir dedi ki:

  dediklerinizde belki haaklısınız belki dogru diosunuz ama şu an zamanımıydı ülkede zaten dolarla savaş varken herkesimden bi ses cıkarken herkes cıkaı icin mal stok ederken devlet bunlarla ugraşırken zamanımıydı vadandaşı seviyorum derken halkdan yanayım derken saglıkdaan yanayım derken pekaala hasta olan yavrularımıza kim bakacak sen söz verdik diosun insan saglıgına pekala yavrucaklarımızın şu an gğnahı ne hic bunlarıda düşündünüzmü sizler doktorsunuz iyi günde kötü günde halkın saglıgı işle yannda olması lazımken şu an ülkenin zor bi dönemecinde sizin yatıgınız oldumu hic düşündünüzmü şöle bi tefekkür edin cevabını verin yazık bu ğlkeye yazık sizlere emir verenler bu ülkeyle oynamaaya çalışrıen siz fevakar doktorlarımızzın bu oyuna gelesine yazık şu an zamanı deildi hasta olan ccocuklarımız var hastahaneye geldiginde bakacak doktor yok onların hakkını nassıl vereceksiniz tabiki sizlere yapılan tacizler hoş deil toplum olaraak karşıyı ve sizzleirn yanınızdasyıx ama acık kapı koyun bence şu aan yaptıgınız hicde hoış bie deil

 9. Münevver KORHON dedi ki:

  Allah doktorlarımızın yar ve yardımcısı olsun. Sağlık sisteminin olmazsa olmazı onlar.Ben kaç kere ölümden döndüm evvel Allah (c.c) sonra onlar sayesinde.Rabbim çocuklarına bağışlasın onları.İnsanlar doktorun odasına gidene kadar geriliyor.Yok sekreteri,yok saglik memuru suratsız davranıyor insanlara.Doktorlar okumus insanlar.Ben onlardan razıyım.Rabbimde razı olsun.Yattığı yerden para kazanan memurlar var.Onlardan alın doktora verin.Bu işin hakkı budur