Bayburt’ta Bocce Müsabakaları Sona Erdi

  • Haberin Tarihi: 27 Şubat 2019
  • Bu haber 458 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Bocce Müsabakaları Sona Erdi

 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporları Yıldız Kız ve Yıldız Erkek Bocce müsabakalarında dereceye giren okullar belli oldu.

İki gün süren müsabakalara Yıldız Kızlarda 5 okuldan 20 sporcu, Yıldız Erkeklerde aynı şekilde 5 okuldan 20 sporcu olmak üzere 10 okuldan 40 sporcu katıldı.

Bocce müsabakalar sonucunda dereceye giren okullar şu şekilde sıralandı:

Yıldız Kızlar
1. MEV Konursu İmam Hatip Ortaokulu
2. Gökçedere İmam Hatip Ortaokulu
3. Kalecik İmam Hatip Ortaokulu
4. Kırkpınar İmam Hatip Ortaokulu

Yıldız Erkekler
1. Gökçedere İmam Hatip Ortaokulu
2. MEV Konursu İmam Hatip Ortaokulu
3. Demirözü İmam Hatip Ortaokulu
4. Kırkpınar İmam Hatip Ortaokulu

Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Köse, Bocce müsabakalar sonrasında madalya kazanan sporculara ve antrenörlere teşekkür etti.

Bocce nedir? Bocce nasıl oynanır?

İlk kez Romalılar tarafından oynandığı bilinen Bocce, dünyadaki en eski spor dallarından biri olarak kabul ediliyor. Son yıllarda Türkiye’de giderek yaygınlaşan Bocce, yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken bir oyun haline geldi.

Oyundaki hedef toplara ‘pallinoya’ adı veriliyor. Oyun 26,5 metre boyunda 4,5 metre genişliğinde pürüzsüz zeminde iki ya da üçlü takımlar arasında oynanıyor. Atılan demir topların hedef topa (pallinoya) yakın durmasının amaçlandığı oyunda rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan takım oyunu kazanıyor. Türkiye’de 1990’lı yıllarda oynanmaya başlayan oyun yaşlılar arasında ilgi görüyor.

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.