Bayburt’ta Bal Dolum ve Paketleme Tesisi Açıldı

  • Haberin Tarihi: 15 Eylül 2018
  • Bu haber 466 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Bal Dolum ve Paketleme Tesisi Açıldı

 

Bayburt İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ile Bayburt Arıcılar Birliği’nin Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) destekleriyle Arıcılığı Yayma ve Geliştirme projesi kapsamında hayata geçirilen Bal Dolum ve Paketleme Tesisi resmen açılmış oldu. 

Vali Ali Hamza Pehlivan, Geleneksel Bal Hasat Sezonu ve Bayburt Balı Tanıtım kahvaltısının ardından düzenlenen açılışta tesisin Bayburtlu arıcılara hayırlı olmasını diledi. Vali Pehlivan markalaşma yolunda hızla ilerleyen Bayburt Balı’nın hijyenik koşullarda üretilmesi açısından tesisin önemli bir ihtiyacı giderdiğini belirtti. Tesisin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Pehlivan, “Bayburt, tarımsal üretim ve özellikle organik üretim konusunda pek çok avantaja sahip bir ilimiz. Bu bağlamda arıcılık da en önde gelen sektörlerden birisi. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki; özellikle son 5 yılda çok önemli mesafeler kat edildi. Kovan sayımız 23 binlerden 75 binlere çıktı. Arıcılar Birliğimizin üye sayısı 600’e ulaştı. Bunun yanı sıra bir o kadar da gezginci arıcılar ilimize geliyor. Bal üretim sezonun ilimizde yaklaşık 150 bin kovan ile yaklaşık 2 bin ton bal üretimi gerçekleştiriliyor. Bal üretiminde rekoltenin yanı sıra en temel hedef kaliteli bal üretmek. “Organik Üretim” vurgusu üretimimizin en önemli özelliklerinden birisi. Biz balımızın kalitesi, lezzeti ve hijyenik koşullarda üretilmesini çok önemsiyoruz. Bayburt Balı ile ilgili coğrafi tescil, markalaşma ve tanıtım çalışmalarımız da devam ediyor.” dedi. 

Milletvekili Fetani Battal ise üretimde doğal ve beşeri faktörlerin uyumuna dikkat çektiği konuşmasında, “Doğal ve beşeri faktörler arasındaki süreçte bir sıkıntı varsa arı bal yapamaz. Adının bal olması yetmiyor. Gerçekten bal olması gerekiyor. Ankara’da bu işin konuşulduğu yerlerde Bayburt Balı’ndan övgüyle bahsederiz. Ama ben şu konuda iddialıyım ve bunun hakkında çokça geri dönüş aldım. Bizim bölgenin balının aroması, tadımı ve lezzeti sahiden orijinal olduğunu gösteriyor. Bayburt Balı’nın tanıtımı ve markalaşması konusunda yapılan çalışmalar önem arz ediyor. Bu konuda emek veren Sayın Valimize ve ilgili kurumlara teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.  

Açılışa Vali Ali Hamza Pehlivan, Milletvekili Fetani Battal, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Bayburt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, İl Tarım ve Orman Müdürü Abdulkadir Karabulut, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hayrettin Koçyiğit, Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, Bayburt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Siypak ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.