Bayburt’ta % 50 hibeli 10 Yeni Ahır Kurulacak

 • Haberin Tarihi: 2 Temmuz 2015
 • Bu haber 6154 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta % 50 hibeli 10 Yeni Ahır Kurulacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Merkez Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından DOKAP hayvancılık projeleri kapsamında, kabul edilen toplam 10 projenin toplam yatırım tutarı 1.618.000,00 TL olup, 809.000,00 TL’si hibe olarak Bakanlık tarafından karşılanacak.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde damızlık sığır ve koyun işletmelerinin desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliğ ile bu illerdeki, en az 10, en fazla 49 büyükbaş veya en az 100 en fazla 200 küçükbaş kapasiteli işletmelere sahip yetiştiricilerin, projeli ahır-ağıl tadilat ya da yeni inşaatlara % 50 hibe desteği sağlanmaktadır.

2015 yılı başvurularının değerlendirilmesi neticesinde ilimizden kabul edilen toplam 10 projenin toplam yatırım tutarı 1.618.000,00 TL olup, 809.000,00 TL’si hibe olarak Bakanlığımızca karşılanacaktır.

Ayrıca Bayburt “Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” kapsamında da yer almaktadır. Bu projede ise en az 50 baş, en fazla 300 baş hayvan kapasiteli etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmelerinin yeni inşaat yapımına % 30, hayvan alımına % 40, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı alımına % 40 hibe desteği sağlanmaktadır.

Bayburt ili , aynı anda iki kalkınma projesinin (DAP ve DOKAP) hayvancılık projelerinden yararlanan iki ilden birisi olup bu ayrıcalığı ve fırsatı hayvancılık yapan ve yapmak isteyen bütün çiftçi ve yatırımcıların değerlendirmesi önem arz ediyor.

Bu konuda çiftçi ve yatırımcılar daha detaylı bilgileri İl Müdürlüğünden alabilirler.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Cengiz
  4 Temmuz 2015 11:50

  Bir Bayburtlu olarak bu destekten faydalanmanız gerekiğini, bu işi yılardır yapan bir uzman olarak
  biliyor uyguluyor ve memleketime bu sahada başarılar diliyorum.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.