Bayburt’ta 50 Ahır Projesine 6 Milyon Lira Hibe Desteği

 • Haberin Tarihi: 9 Haziran 2017
 • Bu haber 907 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta 50 Ahır Projesine 6 Milyon Lira Hibe Desteği

2017 yılında 181 çiftçinin müracaat ettiği DOKAP ahır yapımı hibe projeleri için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Bayburt’ta 50 proje karşılığı 6 milyon TL’lik hibe desteği tahsis edildi.

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen ahır yapımı projelerinde 10-50 baş hayvan için ahır ve 100-200 baş hayvan için ağıl yapımına yüzde 50 hibe desteği sağlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı keşif rakamları üzerinden verilen yüzde 50 hibe desteği, çiftçilerimizin kendi işçilikleri de dikkate alındığında yatırım maliyetini önemli ölçüde karşılamaktadır.

Konu hakkında açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut şunları belirtti.

” Bayburt gibi hayvancılığın ekonominin temelini oluşturduğu bir ilde, hayvancılık altyapısının geliştirilmesi için bu projeler çok önemli. Hatta en çok üzerine düşmemiz gereken projeler. 2015 yılında başlayan projeler kapsamında 2015 yılında Bayburt’tan 10 proje başvurusu yapılmıştı. Dolayısı ile bu projeleri çiftçilerimize daha iyi anlatmamız gerektiğine karar verdik. 2 yıldır kış aylarında köy köy gezerek akşamları köy toplantıları yaptık ve bu projeleri anlattık. Nihayetinde 2016 yılında Bayburt’tan 282 proje başvuru yapılmış bu projelerden 90 tanesi hibe desteği kapsamına alınmıştı ve en çok proje çıkaran 4. İl olmuştuk.

Bu yıl kış döneminde yapılan yoğun çalışmalarımız neticesinde toplam yatırım tutarı 44,8 milyon TL olan 181 proje başvurusu oldu. Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede ilimize toplam yatırım tutarı 12 milyon TL olan 50 projelik kontenjan tahsis edilmiştir. Burada şunu özellikle belirtmem gerekiyor. 50 proje kabul edilmiş ve kalan 131 proje reddedilmiş anlamını çıkarmamamız lazım. Biz tahsis edilen proje sayısına göre ve ödenek miktarına göre gerçekleşme yapacağız. Geçen yıldan kalan ödenekler, bu yılki projelerde arsa- ruhsat veya ekonomik sorunlarla projelerini yapamayacakların yerine hemen sıradan diğer projeleri ekliyoruz. Dolayısı ile 181 projenin tamamı için proje sahiplerine bu destekten yaralanma fırsatını sunacağız.

Bayburt’ta hayvancılığın çok önemli bir yeri olup, bölge içerisinde bu anlamda önemli bir potansiyele barındırmakta ve gelecek için Bayburt’un ekonomi istihdam üretim alanlarını başında gelmektedir. İlimizde hayvancılığı altyapısını geliştirmek içi bu projeler sadece çiftçilerimiz için değil il ekonomisi içinde stratejik öneme sahiptir. Dolayısı ile bu projeleri ildeki ilgili tüm birimler ve paydaşlar olarak sahiplenmemiz lazım.”

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Levent
  9 Haziran 2017 12:58

  Birde yapanlara sorun ahıra başlamadan 8 bin lira harcadım daha başlayamadım özel idare ruhsat işleri geçici mütahit lık belgesi örnek proje yok mühendisler çok maliyetli proje ler Çizi yorlar sadece medyada güzel reklam yapılı yor ahır yapacaklar bir araya gelip sorunları dile getirmeliyiz sanki İstanbul’da 20 katlı daire yapıyoruz sadece demir aksamı 70 bin lira geçen seneden 90 ahır projeleri çıktı sadece 28 tanesi başlama aşamasında diğerleri hale evrakla uğraşı yor

 • Baybburt lu Salih
  10 Haziran 2017 08:46

  Bayburt un gelecekte istikbalinin tarım hayvancılık, Üniversite nin en iyi bir şekilde donanımlı olması ve tıpkı Abdülhamit hanın önem verdiği lakin sıkıntılar yüzünden istenilen gibi hayata tam geçemeyen “TREN” yolu hattı gibi, TREN yolunun Bayburt tan geçerek sahile ulaşması vede bu TREN yolu hattının kısa vadede veya orta vade de olacağını veya olması gerektiğini anlayan Karadenizlilerin Bayburt tan toprak almaya devam etmesini unutmayalım ve Bayburt lu olup, ister Bayburt ta ister Bayburt dışında olan iş adamları da toprak alsın plan ve projelerini hazırlasın , TREN yolunun geçmesi için gayretlerini sarf etsinler, tıpkı en azından Karadenizli lerin uğraştığı kadar uğraşsınlar.
  Bayburt üniversitesi de iç siyasetle Ticaret odaları veya başka marifetlerle TREN yolu geldiği zaman Karadenizli ve Bayburt lu iş adamlarının ne tarz fabrikalar kuracağını öğrenip yetişmiş hazır ara eleman ve mühendislerini yetişktrmeye başlamaları iyi olur.
  Ne dersiniz!!!

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.