Bayburt’ta 25. Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri Başladı

  • Haberin Tarihi: 22 Temmuz 2019
  • Bu haber 358 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta 25. Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri Başladı

 

Bayburt’ta 25.’si düzenlenen ve 22-28 Temmuz tarihleri arasında devam edecek olan  Bayburt Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri başladı. 

Şölenler Dede Korkut’un Bayburt merkeze bağlı Masat Köyünde bulunan kabrinin ziyaret edilmesiyle başladı. Vali Ali Hamza Pehlivan, Milletvekili Fetani Battal, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Davut Balibaşa, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, farklı illerde kenti temsil eden derneklerin başkanları, çeşitli ülke ve illerden gelen halk oyunları ekipleri ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği ziyarette Dede Korkut’un kabri başında Kuran-ı Kerim okunup dua edildi. 

Dede Korkut’un tüm insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulayan Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Dede Korkut Türk Dünyasının ve bütün insanlığın ortak değeri, mesajları da ortak. Hem inanç hem kültür değerlerimizi kapsayan mesajları var. Dede Korkut mesajlarında birlik var, beraberlik var, paylaşmak var. Bu şölen vesilesiyle de Bayburtlu hemşehrilerimiz birlik mesajları veriyor. Ve bütün iyi dilekleriyle, sevgiyle, samimiyetle herkesi kucaklıyor” dedi.  

Milletvekili Fetani Battal da milli bilincin yeni nesillere aktarılmasında sorumluluk sahibi olduklarını bildirerek, “Biz Dede Korkut Şölenleri çerçevesinde milli bilincimizi yüksek tutmak ve kültürümüzün dinamiklerini yeni nesillere aktarmak üzere kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu açıdan Bayburt Belediye Başkanlığımızın ve Bayburt Valiliğimizin yapmış olduğu, her yıl tekrarlanan bu şölenlerin idrakimizin derinleşmesine ve yarınlarına ait ufuklarımızı daha geniş tutmasına vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.  

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ise Türk Dünyası ve yurdun çeşitli illerinden gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Bayburt’un önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını dile getiren Pekmezci, “Dede Korkut’un ayak izlerini takip ederek onun geriye bıraktığı kültürel dokuyu gelecek kuşaklara aktarma adına bir gayretin içerisindeyiz. Bayburt Belediyesi Bayburt Valiliği ve tüm kurumlarımızla birlikte bu güzel organizasyonu gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz” ifadelerini kullandı. 

Daha sonra Masat Yaylası’ndaki Masat Köyü derneğinin düzenlediği etkinliğe geçildi. Masat Köyü’nde gerçekleşen Masat Köyü Şenliği’nde ise, şölenlerin 25 yıllık serüveninin her yıl artan bir şevk ve heyecanla kutlandığını ifade ederek, İnşallah güzel günlerde birlikte olmanın mutluluğuyla yarınlara Dede Korkut’u gelecek kuşaklara aktaracağız” dedi. Yayla Beyi Enis Aslan’ın sunuculuğunu yaptığı programda halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Çeşitli ikramların yapıldığı şölenlerde hizmet plaketleri sunuldu ve ayrıca sanatçılar sahne aldı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.