Bayburt’ta 100. Yıl Etkinlikleri Başladı

 • Haberin Tarihi: 19 Şubat 2018
 • Bu haber 382 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta 100. Yıl Etkinlikleri Başladı

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl dönümü etkinlikleri Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Davut Balibaşa,  Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi,  Emniyet Müdürü Sezayi Er, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı Faruk Kılıçaslan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve kurum müdürlerinin katıldığı Ermeni Mezalimi konulu fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı.

Programda Vali Pehlivan tarafından Başkan Memiş’e temsili olarak şehrin anahtarı takdim edildi.  Sergi açılışının sonrasında Şehit Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi’nin Ulu Cami bahçesinde bulunan kabrine geçildi. Vali Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Mete Memiş burada Şehit Başkanın kabrine çiçek bıraktı. Daha sonra Bayburt müftülüğü görevlilerince okunan Kuran-ı Kerim ve yapılan duanın ardından protokol kabrin başından ayrıldı.

Camilerde Mevlidi Şerif Okundu

Kurtuluş törenleri devam ederken tüm şehitler için Bayburt’un tarihi camilerinden Ulu Camii ve Yakutiye Camiinde öğlen namazı öncesi mevlid-i şerif okutuldu.  Bayburt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de vatandaşlara camii girişinde mevlid şekeri ve gül suyu ikram etti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Bayburtlu Salih
  19 Şubat 2018 14:51

  Allah ecdadımıza rahmet eylesin ve Mehmet Akif in sözünü hatırlayalım;
  ” ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN” ve” TARİHTEN DERS ALINSA İDİ, TARİH EDER MİYDİ TEKERRÜR”
  Sözlerini unutmayacak nesiller yetiştirmek için birinci çaba sarf edelim, nesilleri şunun farkında olmalı, her nefis ölümü tadacaktır ayetini unutmadan bu dünya ya neden geldiğimizi idrak edilmeli, temeli bu şekilde inşa ettikten sonra diğer ilimleri ve bilimleri üzerine koyalım.
  Çocukluğumuz dan itibaren 21Şubat gerçeği ile alakalı temsiller, resim sergileri ve anlatımlar olur lakin hemen unuturuz gider.
  Kop savunması ikinci plevne olarak adlandırılır, bu savunmanın önemi çok büyük, çünkü bu savaşın ötelenmesi, ÇANAKKALE savaşının kazanılması adına önemli, çünkü Rusların, KOP savunmasını geçememeleri,zaman olarak 5-6 ay gecikmesi, Rusya’daki devrim yanlılarının işine gelmiş ve Bolşevizm ilerlemesi adına fırsat doğmuş ve devamında, Bolşevizm ilan edilince Ruslar çekilmiş icabında Çanakkale savaşı adına Doğu cephesi için belli bir süre batı cephesine tehdit oluşturması önlenmiş oldu.
  İtilaf devletleri , tam bir ittifakı sağlayamamış oldu, yani;
  Türkiye Cumhuriyeti nin kurulması belki Bayburt sayesinde oldu diye biliriz ne dersiniz.
  Ayrıca KOP savunmasının bu şekilde ciddiyeti Eğitim sistemi içinde yerel almalı ve gelecek nesiller bunu öğrenmeli.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.