Bayburtlunun Gözünden “Bayburtlunun Vasıfları”

 • Haberin Tarihi: 27 Eylül 2018
 • Bu haber 460 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburtlunun Gözünden “Bayburtlunun Vasıfları”

 

Bayburt Medya olarak zaman zaman Bayburt ile ilgili yazılarını yayınladığımız Murat Kurdal’ın “Bayburtlunun Vasıfları” başlıklı yazısı, Bayburt’un geçmiş yıllarında yaşadığı önemli günlerini ve Bayburt’la ilgili kendi düşüncelerini içeriyor.   

Bayburtlunun Vasıfları

1– Bayburt topraklarında halen yaşayanlar Oğuz Türklerinin torunlarıdır. Bayburt’a diğer ekalliyetlerden göç gelmemiştir. Bayburtlu saf Türk’tür. Bayburt Halkının dili, öz Türkçedir.

Göktürklerce M.S.720 de, Orhun Vadisi’ne dikilen taş abidelerde (Orhun Abideleri) kazılı olan (4 ü ünlü, 34 ü ünsüz 38 harften oluşan) 224 söz, Azerbaycan’da konuşulan Türkçede %71 oranında, Bayburt halk ağzında ise, en az %50 nispetinde aynen ve aynı manada kullanılmaya devam etmekte, konuşulmaktadır.  Seyfettin Altaylı, Azerbaycan Türkçe Sözlüğü 94+2008 Bayburt Ağzı Sözlüğü)

2- Tarihte (1638), dudağına geçirdiği tarak için bıyıklarımdır diyerek sefere katılıp, Bağdat’ın kapısını açan ve burada yaşı 16 iken şehit düşen Genç Osman, Bayburt’un Alınyurt (Giv) Köyü’ndendir.                                   

3- Merhum Tunalı Hilmi Bey’in Bayburt Kaymakamlığı yaptığı zamanda (15 Ağustos 1913) kurulan Bayburt Müslüman Dilendirmez Cemiyeti çatısı altında, fakire/fukaraya, garibe gurabaya  yardım yapılmıştır.

 4– 1.Dünya Savaşı ( 28 Temmuz 1914 -11 Kasım 1918  ) sürecinde,  Kafkas Cephesi’nde gerçekleşen Osmanlı-Rus Savaşının seyrini değiştiren ve Mareşal Fevzi Paşa’ca; “Bayburt müdafaası muvaffak olmuş bir Plevne sayılmalıdır” şeklinde nitelenen Kop Savunması (08 Şubat 1916-16 Temmuz 1916) ile Türk askeri ve Bayburtlu mücahitler, Rus Kafkas Ordusuna 6 aya yakın süreyle ( 165 gün ) geçiş vermeyerek, Çarlık rejiminin yıkılmasına ( 7 Kasım 1917 ) sebep olmuşlardır. ( Rus Kafkas Ordusu Kars’tan Anadolu’ya girip, Kuzey Karadeniz’ in iç kesimlerinden geçerek 2 günde İstanbul’a ulaşmayı planlamışsa da 6 aya yakın süre Kop Dağı’nı aşamayınca, bu defa Bayburt ve çevresini de almak için, Trabzon Of üzerinden 106 km uzunluğunda olan, Dünya’nın en tehlikeli karayolunu yaparak, Bayburt’a ulaşmak istemişlerdir.    

5– 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında, nüfusa göre, en fazla yardımı Bayburtlu yapmıştır.

6– 12 Eylül1980 öncesi, sağ/sol çatışmaları sebebiyle, Bayburt’ta hiçbir genç ölmemiştir.

7– 1983 ten bugüne, PKK terör örgütüne katılmak için, dağa çıkan tek bir Bayburtlu olmadığı  gibi, süreçte aynı topraklara tek bir vatan haini ölüsü gömülmemiştir.                                 

8– Kendi isteği ile Türk Vatandaşlığından çıkan genç sayısı, en az olan il Bayburt’ tur.

9– 2001 yılı için, elektrik kayıp / kaçak oranları en az oranda Bayburt’ ta görülmüştür. ( Devletin resmi arşiv bilgilerine göre, bölge illerindeki elektrik kayıp-kaçak oranları (%); Iğdır’da 64.0, Erzurum’ da 39.2, Erzincan’ da 27.3, Gümüşhane’ de 26.0, Trabzon’ da 23.4, Rize’de 21.5, Bayburt’ ta ise 11,8 oranında tespit edilmiştir.)

10– İçişleri Bakanı Sayın Osman Güneş, 22.07.2007 Genel Seçimleri öncesi ilimizi ziyareti esnasında: “Bayburt ilimiz, güvenlik açısından o kadar huzurlu ve vatandaşlarımız o kadar Devletine ve kanunlarına bağlı insanlar ki, keşke illerimizin hepsi Bayburt gibi olsa. Bayburt’tan hiçbir şekilde sorun beklemiyoruz. Burada Devletini, milletini seven insanlarımız var…” demiştir.

11– Adalet Bakanı Sayın Cemil Çiçek, 16.07.2008 tarihinde, 14.ncü Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri için Bayburt Vilayet Konağı önünde toplanan halka hitaben yaptığı konuşmasın da: “Türkiye’de sicili en temiz şehrin Bayburt olduğu, bugüne kadar, Devlet aleyhine suç işleyen tek bir Bayburtlunun çıkmadığını…” söylemiştir.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yrd. Sayın Bülent Arınç’ın, Kasım / Aralık 2010 tarihli Haber 69 Dergisi’nde: “Bayburt bizim nazarımızda çok özel bir yer, Allah’ın bir lütfüdür.” sözü yayınlanmıştır.                                                        

13- Askerlik Şubesi kayıtlarına göre, Bayburtlunun, asla askerden kaçmadığı bilinir.

14- Emniyet kayıtlarına göre, Bayburt’un en huzurlu il olduğu söylense de, nedendir bilinmez,bu durum yayın organlarına yansıtılmaz. İddiamın pekiştirilmesi adına, şu hususu da belirteyim ki, Merkez Belediyesi’nin hoparlörleriyle geçmişten beri ve halen yapılan anonslarda. “Bir miktar para bulunmuştur. Sahibinin belediye ilan memurluğundan alması duyurulur…” şeklinde ilanlar yapılır.

15- İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler: “İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda bulunan ağaçların kesileceği bahanesiyle, 28 Mayıs 2013 tarihinde başlayan ve kısa sürede ‘ hükümet istifa ‘ kampanyasına dönüşen yakıp yıkma yağmalama olaylarının, 81 vilayet içerisinde sadece Bayburt ve Bingöl’den destek görmediğini” söylemiştir. (Devlet aleyhine onlarca olayın yaşandığı Bingöl’ün, salt gezi olaylarının protesto edilmeyişi sebebiyle, Devlet aleyhine tek bir olayın yaşanmadığı Bayburt’un yanına yakıştırılmış olması, bence, hiç uygun olmamıştır.)

16- 02.08.2013 de Bayburt’u ziyaret eden Enerji ve Tabi Kayn. Bakanı Sayın Taner Yıldız, Vali Hasan İpek’in makamında yaptığı açıklamada: “Bayburt’un, çok farklı özellikleri var. İnsanı, yapısı, dokusu çok sağlam bir ilimiz. Türkiye’nin siyasi istikrarına koydukları katkı, hakeza ortada. İstikrarı seven ve istikrara katkı koyan bir ilimiz. Gezi Parkı olaylarında gösteri yapılma-mayan iki ilimizden birisi. Bu açıdan halkımıza metaneti ve göstermiş oldukları olgunluktan dolayı çok teşekkür ediyorum.”) demiştir.

17- Bayburt insanı Devletinin yanında olduğunu, 16 Nisan 2017 de Anayasa değişikliği için  yapılan Referandumda %81,92 oranında oy vererek, Türkiye birincisi olmuş, aynı şekilde 24 Haziran 2018 de yapılan genel seçimlerde yine Türkiye birincisi olmuştur.                                                                                                                                 

En az 1000 yıllık kadim şehirli olan Bayburt’un, yazabildiğim vasıfları şöyle: 

En az ilçesi olan il.

En az nüfuslu il.

En az milletvekili olan il.

Tarım geliri olmayan il.

En az belde belediyeli il.

Turizm geliri olmayan tek il,

Havayolu ulaşımı olmayan il.

En az Devlet teşviki alan il.

Demiryolu ulaşımı olmayan il.            

Borsada hisseli ürünü olmayan il.

Kamu istihdam oranı en az olan il.  

Özel sektör ve teşvik belgeli yatırımlardan pay almayan tek il.

Gerek yurt içine ve gerekse yurt dışına ihraç ürünü olmayan il.

İstanbul’a göçen nüfusu, geride kalanlarından daha fazla olan il.

Onlarca yıldır Organize Sanayi Bölgesine, yatırım yapılmayan tek il.  

1954-2016 itibariyle, Türkiye’ye yatırım yapan 3344 yabancı sermaye şirketinden hiç biri tarafından, yatırım yapılmayan il, haline düşürüldü.                                                                                    

Sayın Cumhurbaşkanım

Tek RABİA’lı olan Bayburtlu, Devlete ve Siz’e oy vermekle, son yıllarda 2 kez Türkiye birincisi oldu.

22.04.2011 tarihinde Bayburt Saathane Meydanı’nda:  “ Bayburt’un bundan sonra 2.nci milletvekili de benim.” Demiştiniz.

24.04.2011 de İstanbul / Beykoz Meydanı’nda ise: Bayburt’ un her ne kadar da 1 milletvekilliği elinden alındıysa da, onların artık 1 milletvekili de benim. Demiştiniz.

Kıymetli Başkanım                                 

Ölüm döşeğine düşürülmüş ve can çekişen Bayburt, hemen ve derhal bakıma alınıp tedavi edilmelidir.

Arz ederim.

Murat Kurdal

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Bayburt lu Salih
  28 Eylül 2018 10:52

  Murat bey in temennileri tabiiki güzel, Bayburt adına tespitlerde güzel , ağlamayana meme yok misali, istemek talep etmek lazım;
  Bu talepleri etkili ve yetkili konumda olanlar projelendirip talep etmesi ve Bayburt un da artık üreten bir şehir olması lazım.
  Yanlış hatırlamıyor isem, 2008 yılında
  Sn Cemil ÇİÇEK e Bayburt a bir yatırım yapılmıyor diye serzenişte bulunmuş, zamanın yetkilileri, kendileri de bu zamana kadar ne proje getirdiniz de olmadı demişler .
  Evet hala projeler oluşturup istemiyor, talep etmiyor, takip etmiyor, ısrarcı olmuyor iseniz ( TREN YOLU GİBİ) olumlu gelişme var ise kamu oyu bilmiyor, TREN yolu demek üretimin ve yatırımın denizlere inmesi demek, Bayburt lu artık açık denizlere ulaşması lazım ki , kabuğunu yırtınsın

 • fatih
  28 Eylül 2018 11:08

  tek kelimeyle mükemmel herşeyi özetlemiş eline sağlık hemşerim ama gel görki hep lafta olan şeyler tam tersi olsaydık ne yatırımlar gelirdi iş sahaları açılırdı örneğin van hakkari daha sıda var bunlara yatırımların 3 te 2 si bayburta yapılsaydı ne göç olayı olurdu nede gençler anne baba eş dostlarından ayrılıp gurbete cıkmazdı bende dahil kim memleketimin hakkını yiyorsa menfaati için koltuklarda oturuyorsa bu insanların vebali ya bu dünyada yada öteki dünyada on elleri yakasında

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.