Bayburt’lu Kadın Çiftçiler Projeleri İle Yarışıyor

  • Haberin Tarihi: 30 Haziran 2019
  • Bu haber 266 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’lu Kadın Çiftçiler Projeleri İle Yarışıyor

 

Bayburt tarımında kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi ile kırsalda üretici ve girişimci ruha sahip kadın çiftçilere eğitim verilmesi yolu ile kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen programa başvuruda bulunan 40 kadın çiftçiye, İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli 5 günlük Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildi. Kadın çiftçiler tarafından eğitim sonrası il ve ilçe müdürlüğü çalışanlarının desteği ile projelerinin hazırlanması sağlandı. İl jürisi tarafından, kadın çiftçilerin hazırladığı projeler içinden il içerisinde dereceye giren ilk 10 proje belirlendi. Rize’de düzenlenen Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreninde dereceye giren ilk 10 proje sahibi kadın çiftçiler ile programa katılarak, dereceye giren ilk 3 proje törende ilan edilmiştir. 

Bayburt’tan ilk üç dereceye giren kadın çiftçi projelerinin Bakanlıkça Türkiye Finali Proje Değerlendirme jürisi tarafından değerlendirilmesi yapılacaktır. Dereceye giren projeler 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde “Girişimci Kadın Çiftçi Ödül Töreni”nde ilan edilecek. Finalde dereceye giren projelere 10.000- 40.000 TL, arasında destekleme verilerek hayata geçirilmesi teşvik edilecek.

Rize’de düzenlenen Bölgesel Proje Pazarı’na katılan kadın çiftçiler için, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın eşi Yıldız Pehlivan’ın katılımı ile ödül ve hediye takdim töreni yapıldı.

Proje pazarında,  1. olan kadın çiftçilerine 3 bin TL, 2.olan kadın çiftçiye 2 bin TL ve 3.olan kadın çiftçiye de bin TL’lik ödül çekleri, Yıldız Pehlivan tarafından takdim edildi. Proje pazarına katılan 10 kadın çiftçiye programa katılan protokol üyeler tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi ve birlikte fotoğraf çekildi.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.