Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 14°C
Sağanak Yağışlı

Bayburtlu Bağcılardan Vali Epcim’e teşekkür ziyareti

Bayburtlu Bağcılardan Vali Epcim’e teşekkür ziyareti
26.01.2022
A+
A-

Bayburt’ta Genç Osman Mahallesinde sebze üretimi yaptıkları alanların kentsel dönüşüm sahası içerisinde kalması sonucunda mağdur olan bağcılar, kendileri için oluşturulan Eko-Köy projesi sonrası Vali Epcim’e teşekkür ziyaretinde bulundular.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında hazırlanan “Eko-Köy Projesi” ile üreticiler için 55 dekar alan tahsis edildi. Proje kapsamında üreticilere 20 adet sera 21 adet konteyner kurulumu yapılacak. Ekim yaptıkları alanların kentsel dönüşüm sahası içerisinde kalması nedeniyle bir süredir mağduriyet yaşayan bağcılar hazırlanan proje doğrultusunda yeniden üretim yapabilecekler.

Bayburt Bağcılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında projenin uygulanmasına yönelik sözleşmelere imza atıldı. Mağduriyetleri giderilen üreticiler yaşanan gelişmenin ardından Vali Cüneyt Epcim’i ziyaret ederek teşekkürlerini iletti.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ziyarette Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen ile İl Müdür Yardımcısı Abdurrahman Müftüoğlu da yer aldı.

Vali Epcim, burada yaptığı açıklamada projenin üreticilere yönelik güzel ve önemli bir destek olduğunu söyledi. Daha önce yapılan projeler içerisinde “Eko-Köy Projesi”ne ayrı önem verdiklerini ifade eden Vali Epcim, çalışmanın doğrudan ildeki tarım faaliyetlerine katkı sağlayacağını belirtti.

Vali Epcim, bağlarda yapılan üretimin organik olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlar artık organik ve güven veren ürün arayışı içerisinde. Bayburt’ta bu noktada bir güven sağladığınız için çok daha güçlü bir şekilde bu projenin devam edeceğini düşünüyoruz. Bu kaynağı farklı alanlarda da değerlendirebilirdik. Fakat biz üreticiyi desteklemek istedik. Bu anlamda size pozitif ayrımcılık yaptık. Sizlerde üreterek inşallah bu açığı kapatırsınız. İlimize güzel bir katkı sağlamış olursunuz.” şeklinde konuştu.

Projenin hazırlanma ve uygulama aşamalarında katkısı olanlara teşekkür ettiğini bildiren Vali Epcim şunları söyledi: “Bu sayede biz boş bir alanı değerlendirmiş olacağız. Sürdürülebilir bir proje uygulamış olacağız. On yıllar boyunca sizler yer sıkıntısı yaşamamış olacaksınız. Önemli bir proje. Hayırlı olmasını diliyoruz. Sizleri de tebrik ediyoruz.”

Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen ise mağdur olan üreticilerin sorununu çözmek adına ilk olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü adına arazi tahsisi yapıldığını aktardı. Arazinin 20 üreticiye göre parsel çalışmalarının tamamlandığını anlatan Ersen, “Arkadaşlara paylaştırdık. Bu projeyle birlikte tüm üreticilerimize bir konteyner kurulumu yapacağız. Bir de sera yapacağız. Geçen yıl aynı üreticilerimize birer sera kurulumu daha yapmıştık. İlk etapta yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alanda üretim yapılması sağlanacak.” diye konuştu.

Dernek üyelerinin Vali Epcim’e çalışmalar dolayısıyla teşekkürlerini iletmelerinin ardından ziyaret sona erdi.

 

 

YORUMLAR

 1. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  VAH BENİ BAYBURT’Kİ VAH BENİ…. Tarihi koruk mevkii , talanda sınır yok, ellerinde bir şey yokken kanaat edenler ,maalesef makam ve mevkileri ele geçirdikçe zıvanadan çıkıyorlar.. Bir metre altı su olan bu tarım arazilerini kim imara açmışsa, açılması için gücünü bu alanda kullanmışsa ,bundan kim çıkar sağlamışsa , buna karşı çıkmayan , tüm partililer ve yönetimlerini, il genel meclisi, belediye başkanı ,meclis üyelerini, üniversite, STK’lar, münevverimiz kim varsa, en hafifinden YAZIKLAR olsun.. Bir kente en hafifinden İHANET ancak bu kadar olur… Bu alan ve eski sanayi dahil gelecek nesillere MİLLİ PARK olarak bırakılmalıydı. Kenti Trabzon-Erzincan tarafına genişletmediğiniz için , buraları talan ettiniz ,daha kolayını tercih ettiniz.. Çevreye, komşularımıza, çocuklarımıza, geleceğe güzel tabiat bırakma niyetiniz yok, bir tek sizin zihniyetiniz geçerli, bu tüp vurgun, götürme ve çökme işlerini TİCARET-ZEKİLİK-ÇALIŞKANLIK ve İTİBAR zannediyorsunuz.. Cebiniz daha kıymetli yiyin beyler yiyin, hiç bir hak ve hukukumuzu helal etmiyoruz, musalla taşında görüşürüz..(!) Sayın valim , sizden ricamız mevcudu koruyun , eski sanayiyi imara ,kentsel dönüşüme açtırmayın saygılar…

  1. mert dedi ki:

   Herkes menfaat pesinde. Size katiliyorum

   1. Bahar dedi ki:

    Kim ne derse desin açılır inşllah etrafı imara açılmışta üçbeştarlamı imara açılmayacak gidin külliyenin oraları açmasınlar koruk kalmış şehrin içinde varısa yerin ver hayırına millet parkı yapılsın

    1. KIŞ dedi ki:

     BAHAR rumuzlu , sana yakışan cevabı vermişsin, senin gibi güruh ya parti ,ya da stk yöneticisi , onun için Bayburt’un durumu niye böyle anlaşılıyor..(!) daha beter olunuz..