DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 31°C
Parçalı Bulutlu

Bayburt’a Tepeden Bakmak…

Bayburt’a Tepeden Bakmak…
30.03.2016
A+
A-

Bayburt şehir merkezine tepeden bakarken ve yerleşim alanlarının olumsuz görüntülerini izlerken bir çok mahallenin kentsel dönüşüm diye sessiz çığlığını duymamak mümkün değil.

Son 4 yıldan buyana özellikle Zahit Mahallesi başta olmak üzere Veysel ve Karasakal Mahallelerinin görüntüleri kentsel dönüşüm konusunda girişimler başlatmış ve belirli bir mesafe alınmıştı. Mahalle muhtarları Belediye başkanları ve milletvekilleri bir araya gelerek neler yapılması gerektiği konusunda düşüncelerini paylaşılmıştı.

Bayburt gerçeklerine bakıldığında, şehir merkezinde ne kadar imar ve şehirleşme konusunda sorunların olduğu gerçeği var ise, bu dönem ki siyasi gücünde inkar edilemeyecek kadar etkili olduğu utulmamalıdır. Şehit Osman dağından veya farklı bir tepeden Bayburt Şehir merkezine 10 dakika bakarak görüntülerin neler anlatmak istediğini rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Yani Bayburt’un saat kulesi ekseninden eski itfaiye kavşağına kadar sıkıştırılmış ve nefes alamayan bir şehir yapısını görmek mümkündür.

Kentsel yenilemede, Zahit, Veysel, Karasakal, Camiikebir, Uzungazi ve Genç Osman mahallelerini kapsayan bir proje Bayburt için hayata geçirilecek olursa, bunu başaranlar da Bayburt tarihine geçmiş olacaklardır.

Şehirde yaşayanlar farklı ve değişik beklentilerini Bayburt için isteyebilirler. Şehrin altı yenilenirken üstü unutulmamalıdır. Eğer bu şehrin Üniversite kenti ve Tarihi mekanlarıyla birlikte Kültür Merkezi olması isteniyorsa, bir an önce şehrin kabuk değişmesi ve yeni görüntülere kavuşması için öncelik olarak kentsel yenileme için siyasiler başta olmak üzere yetkililerin bu konuya el atması gerekir.

Binlerce insan kentsel yenileme konusunda sevindirici haberler bekliyor…

Bayburt Medya

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
 1. Gürsel Karapınar dedi ki:

  Kesinlikle şehrin dokusu korunmalı, en fazla iki ve ya üç kat olmalı
  artık kentler, eski veya yeni diye TURİZME kazandırılıyor..
  Taş köprüden içeriye ,eski yerleşim diye ifade ettiğimiz tüm mahalleler
  bu kapsamda değerlendirilmeli diyorum….
  Yeni yapılaşmada binaların ön yüzünde BAYBURT TAŞI ön plana
  çıkarılmalıdır.. Yaparken mahvetmeyelim….
  Bayburt’a hangi tepeden bakarsak bakalım, KORULUK, yeşillik içinde
  görülmeli öyle olmasını istiyoruz…Bu da çok görülmemeli…..!
  kentsel dönüşüm kadar PEYZAJDA çok önemli diyoruz….
  Ayrıca vakıflara ait binaların etrafı da ,Çoruh kıyışı da açılmalı diyoruz
  Türkiyenin EN ŞİRİN, TEMİZ ili olmalıyız…
  Ne yazık ki bunları konuşurken ,hiç ilerisini göremedik, bu mahalleler
  yıkılırken, sakinler mağdur edilmemeli DEPO EVLER hazır edilmeliydi…
  Peki bu yaz bu işlere başlanılır mı, şahsım adıma söylüyorum inanmıyorum..
  Yetkililer inşallah bizi mahcup ederler…
  Tekrar ediyorum partili ,partisiz herkes şu sloganı söylemeli
  BAYBURT YIKILARAK DÜZELİR…..

 2. KADİR dedi ki:

  Kentsel dönüşüm neden göçü artırsın kardeşim herkezin malının karşılıgı neyse onu vermek zorunda evine ev dükkanına dükkan verilmesi durumunda hiç bir sıkıntı olmaz .borçlanarak kimse yerini vermez .borçsuz harçsız evimi verip borçlanıcaksam ben o işte yokum .sanayide herkez evine ev dükkanınada dükkan istiyor. üzerine para felan yokk işine gelen yıkar gelmeyen yıkmaz . zaten kaç senedir yıkılacak ayagına ne temizlik yapılıyor nede bakım virane bir şekilde bekliyor.Sn bakanımız bu olaylardan habersiz bence haberi olsa kesin bir karara bağlardı. Diger yetkililer facebookta boy boy resim verene kadar etrafa bi göz atsınlar.

 3. serdar dedi ki:

  Kentsel Dönüşüm bu şehirden göçü daha da arttırır. çünkü içeriği insanları borçlandırmaya yöneliktir. şehirleşelim ancak burda yaşayanlara da şehirleşiyoruz diye zulüm edilmemeli.. ayrıca yetkililer ve Bayburt’un saygin aklı başındaki bürokrat ve iş adamları bu şehrin dokusunu koruması gerektiğini belirtiyorlar. Allah aşkına zahit mahallesine kentsel dönüşüm geldiğinde yapılacak yapılaşma ile şehir iyice çığrından çıkar. ve kentsel dönüşüm vatandaşa çok pahalıya mal olur. çünkü en çok 3 katlı bina olmalı, buda ekonomik külfet doğurur ve vatandaşa daha çok yansır.. yapılacak tek iş şehri dışarı taşımak olmalı..

 4. yunus emre dedi ki:

  Kentsel dönüşüm bu memleketin can damarıdır, eğer gerçekleşirse şehirleşmede çok ciddi mesafe katedilmiş olur. Şehrin otopark meydan gibi temel sorunları çözüme kavuşur. Kentsel dönüşüm yapılmadan DOKSANLIK NİNEYİ SÜSLE, NE KADAR OLUR arkadaşlar işte her şey ortada. Bakan beyden çok şey bekliyoruz , dileğimiz odur ki beklentilerimize cevap verir.

 5. ali dedi ki:

  benim şahsi fikrim önce gençosman (eskisanayi) bina sahipleri 12 yıldır mağdur ediliyor yapıldı yapılacak diye ya serbest bırakılsın millet kendi yapsın yada mağdur edilmeden herkesin parası verilsin çıkarılsın ayrıca eğer oluyorsa Zahit, Veysel, Karasakal, Camiikebir, Uzungazi ve Genç Osman hepsi birdende kentsel dönüşüm olabilir bayburt diğer illere göre bir köy sayılır nedirki yıllardan beri konuşulup duruyor icraat yok sayın bakanın varlığı bizim için büyük şans bunu becerip bayburt u güzelleştirip geliştirebiliriz

 6. bayburtlu dedi ki:

  Bayburt halkı olarak her şeyi sayın bakanımızdan bekliyoruz.6 ay geçti.Benim gözlemlediğim artık bu şehirden bir şey olmaz.Dönüşümden bahsedilirken biz dönüşümün şehir dışında yapılmasını istiyorsak acı gerçek ortada işte.Çok istiyorum bu şehrin gelişip büyümesini ama çok zor.Bir ivme yakalamış değiliz.Zihniyetimiz değişmeden şehrimizi değiştiremeyiz malesef.Hakeden var iken işin başına haketmeyeni getirirsek bu şehirde hiç hak etmediği bir konuma gelir.Bayburtlu olup Lisans-Yüksek lisans eğitimini tamamlamış olan hemşehrilerimizi kurumlarda devşirme yapılan Trabzonlu Erzurumlu liyakatsız yöneticilere yem etmeyelim.Bu memleketin liyakatlı kendi insanına ihtiyacı var.Kutuplaşmayı bırakıp birlik olalım.Bu konuda da iktidar partinin il ve ilçe yöneticierine çok iş düşüyor.Siyasi vesayet malesef her şeyi halletmiyor.Hani eskiden amatörde şampiyon olan takım gruplara giderken diğer takımlardan takviye yapıp adeta Bayburt’ un en iyi takımını göndermeye çalışırdıya şimdi de öyle olmalı.Diğer partilerde daha bilgili,memlekete daha faydalı olan inanları Kent Konseyi gibi bir çatı altında toplayıp memleket için çalıştırmak gerek.

 7. ahmet dedi ki:

  Aslında zahit Veysel ve karasakalın kentsel dönüşüme girmesini istemiyorum. Düşünüyorumda o tepeden yüksek binalar olursa şehir boğulur, gölgede kalır. Dönüşümün ve kentleşmenin Şehir sınırlarında olsun derim ben.

 8. bayburtlu dedi ki:

  Vatandaşta mağdur edilmesin ama gerektiği zaman kamulaştırma yapılarak İlimiz hak ettiği görüntüye kavuşmalı…Sayın bakanımızdan ciddi bir teşebbüs bekliyoruz.