Bayburt Üniversitesi’nden Tasavvuf Kültürünü Yaşatan Eser

  • Haberin Tarihi: 14 Mart 2018
  • Bu haber 2782 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt Üniversitesi’nden Tasavvuf Kültürünü Yaşatan Eser

 

Bayburt Üniversitesi  “Bayburtlu Celali Baba’nın Şiir Dünyası”  isimli yeni bir eseri literatüre kazandırdı.

Mustafa Tatçı ve Cemal Kurnaz tarafından kaleme aldığı ve BAKÜTAM tarafından basılan 20. Eser olan “Bayburtlu Celali Baba’nın Şiir Dünyası”,  Bayburt Üniversitesi’nin şehrin kültürünü anlatan nitelikli eserleri arasında yerini aldı. Eseri okuduğunu ve gençler başta olmak üzere tüm okuyuculara tavsiye ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, tasavvuf, kültür, edebiyat ve din meselelerine eğilen eserin, aynı zamanda güçlü bir tarihsel şahsiyeti yeni nesle tanıttığını belirtti. Coşkun, Bayburt Üniversitesi olarak BAKÜTAM bünyesindeki çalışmalarla, unutulmaya yüz tutmuş tarihi, edebiyatı ve tasavvufu yeniden canlandırmaya çabaladıklarını ve bu eserin yaşayan bir tarihe tanıklık etme deneyimi sunduğunu dile getirdi.

Bayburt’un ünlü mutasavvıflarından olan Celali Baba’nın, tasavvuf dünyasını yansıtan şiirlerinden seçkiler içeren eser, aynı zamanda tasavvufun kavramsal yapısını ve dini niteliklerini de okuyuculara aktarıyor. Eser, Din ve Tasavvuf, Cemiyet, İnsan, Tabiat ve Şiirler bölümlerinden oluşuyor. Şiirlerin aktarıldığı bölümde ayrıca, içeriklere ilişkin tenkitlere de yer veriliyor.

Kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan eser, 392 sayfaya sahip ve esere BAKÜTAM bünyesinde ulaşmak mümkün.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.