Bayburt Üniversitesinden Organik Bal Üretimine Bilimsel Destek

  • Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018
  • Bu haber 257 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt Üniversitesinden Organik Bal Üretimine Bilimsel Destek

Bayburt Üniversitesi bir ilke imza atarak kurduğu bilim merkezinde bal ve toprak analizini yaparak organik balın artırılmasına önemli katkı sağlayacak.

Bölge arıcılığında organik bal üretilmesine katkı sağlamak açısından toprak ve gıda analizleri yapılarak çiftçiye destek sağlandığını belirten  Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, TRT ve A Haberin sorularını yanıtladı.

Rektör Coşkun, “ Başlattığımız bilimsel çalışmaları derli toplu bir arada toplamak ve başta bilim dünyasına olmak üzere Türkiye’deki insanlara tanıtmak için bir Arıcılık Araştırma ve Uygulama Araştırma Merkezi kurduk. Bayburt’taki arıcılara bu doğrultuda eğitimler verilmeye başlandı. Son olarak bir TANAP projesi yaptık. Yaklaşık 1 milyonluk bu bütçeyle organik arıcılığı destekleme gayreti içerisine girmiş bulunuyoruz. Bu kapsamda arıları köylülerimize dağıtacağız. Daha sonra onlardan geri dönüşleri almaya başlayacağız.” Dedi.

Bayburt Üniversitesinde başlatılan bu bilimsel çalışmalarla organik balın artırılması hedefleniyor.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.