Bayburt Üniversitesi’nden Öğrencilerine Çift Diploma Fırsatı

  • Haberin Tarihi: 9 Ocak 2019
  • Bu haber 319 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt Üniversitesi’nden Öğrencilerine Çift Diploma Fırsatı

 

Bayburt Üniversitesi, ön lisans ve lisans programlarında eğitimlerini sürdüren öğrencilerine Çift Anadal programı ile ikinci diploma alma fırsatı sunuyor.

“Güvenli şehirde bir diploma yerine iki diploma” sloganıyla öğrencilerine ikinci bir diploma fırsatı sunan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun programla ilgili şunları söyledi:

“Çift Anadal programıyla öğrencilerimize ikinci bir meslek sahibi olma fırsatı veriyoruz. Farklı alanlardaki mesleki ve bireysel gelişimlerini arttırmanın yanı sıra, iş hayatına bir adım önde başlama ve zaman kaybı olmaksızın iki farklı diploma sahibi olabilme imkanından yararlanmış olacaklar. Ayrıca modern eğitim anlayışı bakımından ileri derecede nitelikli bir hizmet sunabilme fırsatını elde edecekler. Bu uygulama ile günümüz dünyasında eğitimi hızlılık sistemine entegre etmeyi planlıyoruz. Bu nedenle ikinci bir diploma fırsatı olan, Çift Anadal Programı’na yoğun ilgi olmasını bekliyoruz” dedi.

Bayburt Üniversitesi’nin öğrencilerine sunduğu Çift Anadal Programıyla ilgili detaylı bilgiler şöyle:

Çift Anadal Programı (ÇAP) Nedir?

Bir lisans programına devam etmekte olan öğrencilerden belirli koşulları yerine getirenlerin istedikleri ve kabul edildikleri takdirde, aynı fakülte içerisinde başka bir bölümde veya başka bir fakültede istedikleri herhangi bir bölümde, ikinci bir lisans diploması almalarına olanak sağlayan programa “Çift Anadal Programı” adı veriliyor.

Başvuru Şartları:

Başvuru anında anadal diploma programındaki GANO’su en az 100 üzerinden 70 (4 üzerinden 2.71) olan ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunan öğrenciler ÇAP’a başvurabilirler.

1) ÇAP yapacak öğrencilerin kontenjanı, anadal diploma programındaki GANO’su en az 100 üzerinden 70 (4 üzerinden 2.71) olmak şartıyla, anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması %20 oranından az olmamak üzere, Hukuk, tıp ve sağlık programları ile mühendislik programları hariç olmak üzere, ÇAP yapılacak programların kontenjanları da programların kontenjanının %20’sinden az olmamak üzere üniversite senatosunca belirlenir.

2) Anadal diploma programındaki GANO’su en az 100 üzerinden 70 (4 üzerinden 2.71)  olan ancak anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde yer almayan öğrencilerden ÇAP yapılacak programın ilgili yıldaki ÖSYM taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da ÇAP’a başvurabilirler. 

Öğrenci, ilan edilen ÇAP’a; Lisans anadal programının en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında, Ön Lisans anadal programında ise en erken ikinci yarıyılın başında, en geç üçüncü yarıyılın başında başvurabilir.

ÇAP’ta başarı ve mezuniyet koşulları:

Öğrencinin ÇAP’tan mezun olabilmesi için anadal GANO’sunun en az 100 üzerinden 70 (4 üzerinden 2.71) olması gerekir. Tüm ÇAP öğrenimi süresince öğrencinin anadal GANO’su bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65 (4 üzerinden 2.50)’e kadar düşebilir. Anadal GANO’su ikinci kez 100 üzerinden 65 (4 üzerinden 2.50)’e kadar düşen öğrencinin ÇAP’dan kaydı silinir.

Anadal programında mezuniyet hakkını elde eden ve ÇAP’ı başarıyla tamamlayan öğrenciye ayrıca ÇAP yaptığı programın diploması verilir. ÇAP’dan mezuniyet hakkını elde eden öğrenciye, anadal programından mezuniyet hakkını elde etmeden ÇAP diploması verilmez.

Yandal Programı (YAP) Nedir?

Yandal Programı, üniversitenin bir lisans programına kayıtlı olan öğrencinin, başka bir lisans programında belirli bir alanda bilgi sahibi olmasına imkân sağlamak amacıyla oluşturulan sertifika programını ifade eder. Yandal programını tamamlayan öğrenci sertifika almaya hak kazanır.

Öğrenci, YAP’a anadal programının en erken üçüncü yarıyılın başında veya en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilir.

YAP’a, başvurduğu yarıyıla kadar alması gereken tüm dersleri alıp başarmış olan öğrenciler başvurabilir. Öğrencinin YAP’a başvurabilmesi için başvuru sırasındaki GANO’sunun en az 100 üzerinden 65 (4 üzerinden 2.50) olması gerekir.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.