Üniversitesi’nden Kadına Yönelik Şiddet Konulu Konferansı

 • Haberin Tarihi: 29 Kasım 2017
 • Bu haber 1607 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Üniversitesi’nden Kadına Yönelik Şiddet Konulu Konferansı

Bayburt Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUKAM) tarafından, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” konferansı düzenlendi. Türkiye’de kadın cinayeti işlenmeyen tek il olan Bayburt’ta yaratılan farkındalık ile dünyaya örnek bir mesaj verildi.

Son yıllarda, Türkiye ve dünyada en çok konuşulan sorunların başında gelen “kadına şiddet” olgusu, toplumların temel müesseselerinden olan aile kurumunu derinden sarsmaya başladı. Üstelik ülkemizde yayınlanan kadın cinayetleri raporunda birçok ilin karnesi zayıfken, Bayburt, hiçbir cinayetin işlenmediği örnek il oldu. Bu kapsamda gerçekleştirilen Konferans etkinliğinde, Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Kaleli Yılmaz, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi gerektiren meselelere vurgu yaparak, Bayburt’un bu konudaki örnek durumuna vurgu yaptı.

Konferansa Davetli konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Filiz Kartal, siyasal hayattaki kadın görünürlüğü üzerine yaptığı konuşmasında, Türkiye’de son yıllarda artan kadın siyasetçi sayısına rağmen yeterli sayıya ulaşılamadığını, Avrupa’daki birçok ülkeden önce Seçme ve Seçilme şansı elde etmiş kadınlarımızın siyasi hayatta daha fazla görünmesi gerektiğini ifade etti.

Konferansta davetli olan bir diğer konuşmacı Av. Ahmet Kalender ise, Kadına şiddetin cezai müeyyide boyutunda hala bazı eksiklikler olduğunu aktararak, “Kadına yönelik şiddeti engelleyen anayasal düzenlemeler olmasına rağmen, bunlar genişletilmeli ve cezalar caydırıcı hale gelmelidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya’nın gayretleri bu noktada örnektir. Artık bazı sebeplerin kadın cinayetlerini meşru kılmasının tamamen önüne geçilmelidir” dedi.

Konferansa rektör yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem ile birlikte akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Konferans, Bayburt Korosu tarafından sahnelenen Kadın Şiirleri ve Türkü Dinletisi programıyla birlikte sona erdi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Bayburtlu Salih
  30 Kasım 2017 17:40

  İnsan eşrefi mahlukattır doğru mu? doğru!
  Peki bizler, özellikle erkekler, ALLAH tealanın Kadını ve çocukları bir emanet olarak bize adam diye emanet etme dimi? etti;
  Erkekler olarak ne yapılıyor, Allah teala Cennet Anaların ayağının altındadır deriz, eee sonra karşımızdaki kişiye kızdığımız zaman, özellikle de erkek olup ta fiziki yetersizliği olanlara daha fazla olmak kaydı ile, ne deniyor, Ana nın……… bu nasıl insanlık ayıptır.
  Lakin Bayburt olarak son yılların istatistiklerinde Bayburt ta kadın öldürülme olayının olmaması bizler için gurur verici bir durum.
  Sağol BAYBURT

 • Hayri
  1 Aralık 2017 14:44

  “Kadina siddet” diye diye erkekleri kadin, kadinlari erkeklestirdiler.Bu aymazliktir be kardesim, evin reisi kadin olmus artik.Artik ailelerde gelinlerin borusu ötüyor.Erkek evladin varsa vay haline, damadin anne babasinin hic bir kiymeti harbiyyesi kalmiyor.Adamin gelini memleketine gidiyor, kocasinin evine gidecegine direk anne babasinin yanina gidiyor ve orada da kaliyor.Kaynatayı birkac gün sonra ziyaret ediyor sadece bu kadar.Damat beyin anne babasi torunlarini bile göremiyor adamakilli.Dahasi adamlar o yasta gelinlerini görmeye gidiyorlar!..Asaletli bir kadin icin bu tür hadiseler cok yaralayici ve kücültücü
  seylerdir.Fakat iste “Kadin erkek esitligi” “Kadina siddet” alisi olusturularak kadinlari genc yasta ailelerin basina bela ettiler.Yirmili yaslarda evli kadin tüm aileyi otariyor!!!…Eskiden böyle birsey mümkün müydü?..
  ASLA
  Kimsenin aklinda gecmezdi bile.Hatta cok büyük hajkaret sayilirdi.Bugün karina sözün gecmiyor.Kadin erini iplemiyor, ne istiyorsa istedigi her seyi yapiyor-yapabiliyor!..Böyle yapa yapa milletin aile düzeninin anasini aglattilar!..Neymis; “Kadina siddet” Biraz daha oynayin bakalim bu milletin degerleriyle sonu nereye varacak!

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.