Bayburt Üniversitesi Organik Tarımı Hızla Geliştiriyor

  • Haberin Tarihi: 8 Eylül 2019
  • Bu haber 209 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt Üniversitesi Organik Tarımı Hızla Geliştiriyor

Bayburt Üniversitesi uyguladığı proje kapsamında bilimsel olarak organik tarım üretilmesi için tam otomasyonlu serada çeşitli ürünler yetiştiriliyor.

Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, üniversitenin tarımsal araştırmalar alanında yaptığı çalışmalar konusunda Bayburt Medya kameralarına önemli açıklamalarda bulundu.

Bayburt ve ilçelerinde devam eden organik tarım çalışmalarına değinen Erdoğan şunları söyledi:

“Her türlü sistemin otomatik olduğu seramızdaki çalışmalarımıza Mayıs ayından itibaren başlamış bulunuyoruz. Ürünlerin ekimi ve üretimi başladıktan sonra farklı çalışmalar içerisine girmiş bulunuyoruz. Üniversitemizin Uygulamalı Bilimler Fakültesine ait Organik Tarım İşletmeleri Bölümü öğrencileri ayrıca lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler için buralar uygulama sahası olarak kullanılıyor. Üniversitemize ait üç adet tarımsal araştırma alanımız var. İl merkezindeki seramızda meyve ve sebze üretimi yapıyoruz. Aydıntepe ilçemizde tarım işçileri için, Demirözü ilçemizde ise hayvansal bölümde özellikle arıcılık bölümünde çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

Türkiye genelinde yapılan çalışmalarda organik tarım yapılması düşünülen sekiz il içerisinde Bayburt’unda yer aldığını belirten Erdoğan, “ Nüfusu az ve sanayisi istenildiği gibi olmayan ayrıca kirlik kaynağı az olduğu için organik tarım konusunda oldukça uygun bir il olma özelliği bulunan Bayburt’ta bu kapsam içerisine alınmış bulunuyor. Bizlerde bu misyon farklılaşmasında rol almak istiyoruz. Bu rolü almak içinde öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza uygulama ve araştırma sahası sunmanın yanı sıra bölge halkına önderlik yapma gibi bir düşünce ile bu araştırma sahalarını oluşturduk” diye konuştu.

Son 20 yılda dünyada ve ülkemizde organik tarıma büyük bir ilgi olduğunu ve bu alanda ülke olarak söz sahibi olmanın büyük bir önem arz ettiğinin ifade eden Doç.Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, “ Sayın Rektörümüzün bu anlamda büyük destekleri var. Tarımsal üretime ve çalışmalarımıza fazlasıyla destek veriyor. Yüksel lisans öğrencilerimizin ve doktora yapan öğrencilerimizin araştırma projelerine de her zaman olduğu gibi büyük destek sağlıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Sera içerisindeki incelemelerini ve çalışmalarını sürdüren Yüksek lisan öğrencilerden Ziraat Mühendisi Erdem Asaf Develi ve Ayşe Gül Yavuz’un düşünceleri ve Doç.Dr. Ümmügülsüm Erdoğan’ın yaptığı önemli açıklamaların tamamını görüntülerde izleyebilirsiniz.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.