Bayburt Üniversitesi 26. Sıraya Yükseldi…

 • Haberin Tarihi: 2 Mart 2018
 • Bu haber 3407 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Üniversitesi 26. Sıraya Yükseldi…

 

Bayburt Üniversitesi 2018 yılında hazırlanan raporda Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri sıralamasında 108 üniversite arasında 26. sırada yer ayarak önemli bir başarıya imza atmış oldu.

ÜNİAR’ın (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı) Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri sıralaması raporu yayımlandı. Devlet Üniversitelerin akademik teşvik puanları baz alınarak yapılan sıralama sonuçlarına göre, Bayburt Üniversitesi bölgedeki ve ülke genelindeki köklü üniversiteleri geride bırakarak tırmanışını yükselişini sürdürdü.

Yayımlanan rapora göre, 108 Devlet Üniversitesi arasında 26. sırayı alan Bayburt Üniversitesi, kısa sürede elde ettiği başarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış oldu. Raporda  2006 yılı sonrasında kurulan Devlet Üniversiteleri sıralamasında ise 53 Devlet Üniversitesi arasında 9. basamağa tırmanan Bayburt Üniversitesi, ülkenin köklü üniversiteleri ile yarışır duruma geldi. 

Fakülteler bazında önemli başarıların gözlendiği raporda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ilk 10’a girerek 104 fakülte arasında 9. sırayı, Mühendislik Fakültesi 81 Fakülte arasında 11. sırayı, Eğitim Fakültesi 75 Fakülte arasında 45. sırayı,  İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ise 33. sırayı elde etti.

Raporda fakültelerin yanı sıra, Meslek Yüksekokulları sıralamalarına da paraf açıldı. Bayburt Üniversitesi Meslek Yüksekokulları, 90 Meslek Yüksekokulu arasında 24. basamağa tırmanarak, bu alanda oldukça iyi bir başarı elde etti.

Raporu yorumlayan Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, istikrarlı yükseliş ve akademik üretkenliği sağlayan değerli akademisyenlere teşekkürlerini sunduğunu belirterek, Bayburt Üniversitesi’nin gelecek yıllarda daha yukarılara çıkacağından emin olduğunu ifade etti. Coşkun, amaçlarının tüm alanlarda ilk on sırada yer almak olduğunu dile getirirken, akademik çalışmalar konusundaki çabalarının sonuçlarını kısa zamanda almanın mutluluk yarattığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Burak
  3 Mart 2018 02:27

  Bu değerlendirme akademik teşvik performansına göre yapılan sıralamadır.
  1. Proje 2. Araştırma 3. Yayın 4. Tasarım 5. Sergi 6. Patent 7. Atıf 8. Tebliğ 9. Ödül
  Öğretim elemanlarının aktifliği ile alakalı durumdur.
  Öğrenci bu işin içerisinde yoktur.
  Haberi bu şekilde yayınlarsanız daha doğru olur. Ayrıca öğrenci memnuniyeti vs konularda yapılan sıralamaları http://www.uniar.net üzerinden bakabilirsiniz. 26 Total bir başarı değildir ki yeni kurulmuş bir üniversite için olamaz da. Bu ancak hayal satmak olur.
  Örnek olarak
  2017 Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Sıralamasında Bayburt 81 il arasında 74. sıralamadadır.
  2017 Üniversite Memnuniyet Araştırmasında 108 Devlet üniversitesi arasında 100. sıradadır.

 • Ednan
  3 Mart 2018 05:49

  Devlet üniversiteleri arasındaki sıralamada BAYBURT ÜNİVERSİTESİnin 26. sıraya yükselmesinde büyük katkıları olan başta rektörümüz sayın COŞKUN olmak üzere tüm akademik,idari ve diğer personele teşekkürler.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.