Bayburt’ ta Hamam Kültürü Bilimsel Olarak Araştırılıyor

 • Haberin Tarihi: 21 Kasım 2017
 • Bu haber 3910 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ ta Hamam Kültürü Bilimsel Olarak Araştırılıyor

 

Bayburt Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Bayburt’taki tarihi hamam kültürüyle ilgili araştırma projesi hazırlıyor.

Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Turgay Kabak’ın öncülüğünde “Tarihi Bayburt Hamamları ve Hamamcılık Kültürü üzerine Halk Bilimsel Bir İnceleme” adı altında araştırma projesi başlatıldı.

Proje hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Turgay Kabak şunları söyledi, “Bayburt’un ipek yolu üzerinde yer alan bir kent olması nedeniyle, bir çok kültürel dokunun yaşandığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Başlattığımız projede Bayburt’taki tarihi hamamlar ve etrafında gelişen kültürel dokuları araştıracağız. Hamam kültürünü araştırırken, hamamcılık yapan aileler, hamam işletme mesleği ile ilgili bilgiler, hamam mimarisi, hamam geleneğinde gelişen sözlü kültür ve inanışlar, hamamların şehir kültürü içerisindeki fonksiyonu gibi konular, hamamcılık kültürünü yaşayan ve yaşatanlardan edinilecek kaynak bilgilerden derleme yapılarak kayıt altına alınıp bilimsel yayına dönüştürülecektir.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’un bizzat destek verdiği bu projeden elde edilecek olan veriler ile Bayburt ilinin en önemli hafıza mekanlarından birisi olan Paşaoğlu Kondolot hamamı gibi hamamların yeniden restore edilip şehir kültürüne kazandırılması konusunda neler yapılabileceği de ortaya konulacaktır” dedi.

Bir yıl sürmesi planlanan projenin yürütücüsü olarak Yrd. Doç. Dr. Turgay Kabak, araştırmacısı olarak da Yrd. Doç. Dr. Mehmet Elban yer alıyor. Proje kapsamında yapılacak olan araştırmanın sonuçları hem bilimsel eser olarak ortaya konulacak hem de kamuoyu ve ilgili resmi kurumlar ile paylaşılacak.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • BAYBURT KALESİ
  21 Kasım 2017 22:10

  Hamam kültürünü araştırmalarınıza bir şey demiyoruz da,
  TARİHİ HAMAMLARI kurtarmanın çaresine bakın, ortada
  hamam kalmadıktan sonra, o araştırmanın ,inandırıcı yanı
  ne olacak….?
  Birileride misal, Bayburt’un tarihi taş evlerini araştırsın,
  ortada taş ev kalmadı, koruma altındakilerin de, yer ile
  yeksan olmasını bekliyoruz….
  Acaba yanlış mı ,eksik mi konuşuyoruz…?
  İlgili ve yetkililere duyurulur….

 • hikmet
  22 Kasım 2017 06:13

  BU HAMAMLARI GÜN IŞIĞINA ÇIKARIRSANIZ ÇOK BÜYÜK SEVAP ALMIŞ OLURSUNUZ ÖZELLİKLE

 • ŞANLIBAYBURT
  22 Kasım 2017 09:58

  Belki harabeye dönmüş iki hamamın Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapımına vesile olur

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.