Bayburt Organize Sanayıinde Ses Yok

 • Haberin Tarihi: 28 Haziran 2016
 • Bu haber 2175 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Organize Sanayıinde Ses Yok

Bayburt’ta 2000 yılında kurulan ve 7 fabrikayla faaliyete başlayan Bayburt Organize Sanayisinde son yıllarda kapanan fabrikalar geleceğe yönelik Bayburt için endişeleri iyice artırıyor.

Kurulduğu ilk yıllarda tüten fabrika bacaları Bayburt’ta işsiz sayısını azaltacağı dolayısıyla göçü önleyeceği beklentileri, kalkınmada öncelikli illerin kapsamının genişletilmesiyle birlikte hayal kırıklığı yarattı ve aradan geçen 16 yıl içerisinde yeni fabrikaların kurulması beklenirken mevcut fabrikalar bir bir kapanır hale geldi. Çuval fabrikası, Süt ürünleri fabrikaları, Parke üretim fabrikası, Tekstil fabrikası ve en son Poşet fabrikası aralıklı dönemlerle kapandı. Şuan mevcut çalışan Un ve Taş fabrikası ve bir yıl önce faaliyete geçmesine rağmen tam kapasiteli çalışmayan Kahvaltı dünyası fabrikasının dışında aktif fabrika bulunmuyor.

Şuan inşaat halinde olan 3 adet taş fabrikasının inşaatları devam ediyor. Bunlarında ne zaman faaliyete geçecekleri belli değil. Hiçbir makine sesi dahi duyulmayan Bayburt Organize Sanayinde geleceğe yönelik planlanan reçetenin içerisinde ise, yeni yapılacak olan iş yerlerinin kiraya verilmek şartıyla faaliyetleri çoğaltmak olarak düşünülüyor. Bununda nedenli çözüm olacağı zaman içerisinde belli olacak.

Bayburt Organize Sanayinde un ve çay fabrikasını yapan işletme sahibi Mehmet Yılmaz isimli müteşebbisin aynı azimle çalışmalarını devam ettirmesi taktirle karşılanıyor. Ancak Mehmet Yılmaz’ın yıllar önce Bayburt Medya kameralarına söylediği “ Bayburt Türkiye’nin Çay Borsası Olabilir” sözü hala ciddiye alınmış değil. Bu konuda gözü Bayburt Organize Sanayisinin alt yapısının tam olarak faaliyete geçmesini ve yetkililerin bu konuda girişimde bulunmasını bekleyen, çok sayıda Karadeniz’deki çay fabrikası sahipleri var. Çünkü Bayburt’un kuru havası ve sahile ulaşım olarak yakın olması çay üreten fabrika sahibine en az yüzde 35 kar sağlayacaktır.

Bayburt Organize Sanayinde sadece taş işine ağırlık verilecek olması kesinlikle göçü önlemeyeceği ve işsizliği azalmayacağı biliniyor. Bu nedenle çay üreticilerini Bayburt’a çekmenin plan ve projelerinin şimdiden ciddi bir şekilde yapılarak hayata geçirilmesi Bayburt’un kurtuluş reçetelerinin ilk sırasında yer almalıdır.

Bayburt Medya

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • sinirhastasi
  28 Haziran 2016 09:56

  Bayburtmedya olmasa şu bayburttun sorunları ile ilgilenecek bir mecra bulamıyoruz…. Bayburt esnafı perişan bayburt esnafı kan ağlıyor bayburt esnafı geçinemiyor esnaf ve tücarın çoğu kredi çekerek birbirine kefil olarak hayatta kalıyor peki sonrası….üzerine yazılı borç yükü artıyorda artıyor.. Sayın il başkanı sürekli açıklamalar yapıyor ve bunlar kanımca bayburtun öncelikli sorunları değil . kendisinden ricam birde icra dairesine uğrayarak buradaki verileri alıp bir açıklama yapması …..o zaman işte bayburtun gerçek gündemi ve sorunları hakkında açıklama yapmış olur. ……

 • Erkan
  30 Haziran 2016 10:28

  24 saat üretim yapan Itimat Plastikin neden kapandiginida keske yazsaninz sayfada. Kapatmak zorunda kalan firmanin sebebine bakarsaniz birakin Bayburtu o ülkede hic akli basinda bir is yeri yatirim yapmaz.

  Bir de yillardir altyapi tamamlanmadi diye haber cikiyor. Benim artik midem kaldirmiyor. Sorumlularda hesap vermedigi ülke olduguna bu daha bir asir sonrada degismez.

 • yeter artık
  5 Temmuz 2016 00:46

  zaten bizi önemseyen yok bayburt niye böyle arkadaşlar bir kendinize sorun gidin erzincana erzuruma rizeye trabzona hepsi de çok gelişmiş bayburt da adam akıllı 1 tane organize sanayi bölgesi bile yok şehir gibi durmuyor bayburta acilen yatırım yapılmalıdır

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.