Bayburt Müzesinde Beklenen Oldu…

 • Haberin Tarihi: 30 Ekim 2017
 • Bu haber 2899 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Müzesinde Beklenen Oldu…

Yıllardır Bayburt’ta aktif olmadığı için eleştirilen, Bayburt şehir merkezi Zahit Mahallesinde bulunan müze, 2016 yılından buyana oluşturulan personeliyle aktif bir şekilde hizmet vermeye başladı.

2016 yılında yapılan teknik personel atamaları sonucunda İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde görev yapan müze müdürlüğü Bayburt Kalesinin onarımı ve kazı çalışmalarını başlatarak ilin bir çok yerinde tarih ve kültür değerlerini gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarına hız vermiş durumdalar.

Bayburt’un tarihi eserlerinin Erzurum ve Gümüşhane müzelerinde sergilenmesi nedeniyle eleştirilere neden olan Bayburt Müzesinde, tarihi eserlerin saklanabilmesi için şartların uygun olmadığına karar veren Kültür ve Turizm Bakanlığı teknik personelleri, Müze binasının ancak Etnografya müzesi olabileceği teklifinde bulundular.

2017 yılında önemli hizmetler vermeye başladı.Kültür ve Turizm Bakanlığı teknik personelleri tarafından yapılan incelemeler sonrasında. 2016 yılında değerli eser saklama şartlarını taşımadığı gerekçesiyle, etnografya müzesi olması için teklif edilmişti.

Bütün bu gelişmelerin yaşandığı Bayburt’ta, çevre illerde bekleyen tarihi eserlerin geri alınabilmesi için bir çok ilde olduğu gibi “Kent Müzesi” yapılarak bir an önce Bayburt’a kazandırılacak ve yıllardır devam eden tartışmalar son bulacak mı?. Bunu bütün Bayburtlular dört gözle bekliyor.

Yıllardır Bayburt Medya olarak dile getirdiğimiz gibi, Bayburt önce Üniversitesiyle sonra da Turizmiyle geleceğe yönelik hedeflerini belirlemekten başka çaresi yok gibi görünüyor. Çünkü Bayburt için ne deniliyor? “ Tarih ve Kültür Şehri Bayburt” sloganı hiç dillerden düşmüyor. Bu nedenle Bayburt, Tarihiyle Turizme, Kültürüyle de Eğitime kucak açmak durumundadır.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • vehbi
  30 Ekim 2017 16:49

  Yıllardır atıl durumda olan bu bina kullanılmadığı halde 2 veya 3 senede bir dünya kadar para harcanarak tadilat yaptırıldı tadilatlara harcanan paralarla Bayburtumuza güzel bir müze yapılabilirdi.

 • Gürsel Karapınar
  30 Ekim 2017 17:41

  Sadece hayırlı olsun diyorum….!!!
  Bu tarihi evi görünce, diğerleri aklımıza geliyor….
  İnşallah, ölmeden mahallelerdeki ,koruma altına alınan
  evlerin, restore edildiğini görürüz…

 • zahit mah.
  1 Kasım 2017 12:29

  Konunun gündeme getirilmesine çok sevindim.
  Yıllardır kapısı halka açık olmayan(birkaç kez kapıyı aralık görmüştüm) bu müzede birkaç personel görev(!) yapıyor. Güvenlik görevlisi bile var. Ben buradan kıymetli yetkililere seslenmek istiyorum: Bu müzeye en son kim ziyarete gitti de buraya personel görevlendirilmesi yapılma gereği duyuldu ya da hangi sebeplerden dolayı veya en son kaç yılında saldırıya uğradı da güvenlik görevlisi alındı merak ediyorum.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.