Bayburt Müze Müdürlüğü Binasında Geniş Çaplı Onarım

 • Albümün Tarihi: 14 Ekim 2018
 • Bu Albüm 808 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

 

Bayburt’ta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ait olan ve Bayburt Müzesi olarak defalarca onarım görmesine rağmen 2016 yılına kadar atıl durumda bekletilen, tarihte yer alan ismiyle Kavalılar Konağı olarak bilinen bina geniş çaplı onarıma alındı.

Yaklaşık 30 yıldır yani Bayburt’un il olduğu tarihten buyana İl Kültür Müdürlüğü bünyesine dahil edilen ve yıllardır atıl durumda olan ve personeli dahi bulunmayan bina Müze Müdürlüğü binası olarak kullanılıyordu. 2016 yılında atanan sanat tarihçi ve arkeolog kadroları sonrası binada aktif çalışmalar başladı. Müze müdürlüğü binası 2017 yılında Bayburt Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün talebi üzerine Kültür Bakanlığı tarafından Etnografya Müzesi olarak onaylandı. Yaşanan bu süreç sonrası son yıllarda gözle görülür bir şekilde il genelinde başlatılan tarihi değerlerin onarımı ve restorasyon çalışmaları bir çok tarihi değerleri ön plana çıkmasını sağladı.

Kısa bir süre önce ihalesi yapılan ve 2019 yılı içerisinde onarımı tamamlanacak olan Müze Müdürlüğü binasında geniş çaplı onarım devam ediyor. Onarım tamamlandıktan sonra Bayburt’taki aile yaşantısı ve kültürünü yansıtan görsellere ev sahipliği yapacak olan bina halkın ziyaretine de açılacak.

 

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • alim
  16 Ekim 2018 09:19

  şu binaya yıllardır para harcanıyor birkişiyi duymadımki içne girdim gezdim desin yeter atrık bayburtta başka tarihi binamı yok

 • sıradan adam
  27 Aralık 2018 11:18

  bir dönem orada vekalet müdürle beraber çalışmış biri olarak söylüyorum.
  Oraya ciddi manada para harcandı ve ellerimizle, onarım yaptık. Yıllardır aslına uygun olmayan çalışmalar yapıldı memurlar orada durdu ama orası gezip ürün sergilenecek bir yer değil çünkü erzurum müzesinde ciddi kaynaklarımız var.
  Yapılması gereken en büyük iş ise ASİL atamadır! Kimse yanlış anlamasın siyasi rantlar ile beraber bir yere gelen hademe adamı vekaleten müdür yapamazsınız kendini bilmezin müdürlükle işi yoktur!

  Teşekkürler

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.