Bayburt Kira Artışında Açık Ara Şampiyon Oldu

 • Haberin Tarihi: 22 Ağustos 2017
 • Bu haber 748 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Kira Artışında Açık Ara Şampiyon Oldu

Bayburt ev kirası artışında İstanbul ve Ankara’yı geride bırakarak yüzde 4 bin 228’e kadar çıkarak ulusal medyada haber konusu haline geldi.

Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre; 2000’den sonra ekonomideki büyüme ile Anadolu’daki kiralar normalleşti. Şehirlerde açılan üniversiteler ve kayıtdışılığın azalması kira gelirlerini enflasyonun 8 katı kadar artırdı.

Anadolu’da ise kira artışları bilinenin tersine neredeyse uçuşa geçmiş. Öyle ki Anadolu’da Bayburt’ta kira artışı enflasyonu 8’e katlayarak yüzde 4 bin 228’lik artış gösterdi. Bayburt’u Kilis ve Osmaniye, Bingöl gibi Anadolu illeri takip ediyor. Kira artışı ilk 20 ilde yüzde binin üstünde gerçekleşirken bu yüksek oranlı artışlarda en Batı’daki il Kütahya oldu.

Dikkat çeken bir nokta da Düzce, Bolu ve Van gibi depremlerden büyük zarar gören illerdeki kira artışlarının yüksek düzeyde olması. Bu illede evlerin yıkılması ile konut stokunun azalmasının yanı sıra yeni yapılan evlerin daha kaliteli malzeme ile biraz daha lüks yapılmasının kiraları artırdığı tahmin ediliyor.

Naci Ağbal’ın şehrinde kayıtdışı azaldı

Anadolu’da kiraların bu kadar yüksek olmasında son yıllarda ekonomideki büyüme trendi ile kiraların bu şehirlerde çok düşük olması olduğu görülürken aynı zamanda bu şehirlerde açılan üniversitelerin de etkili olduğu tahmin ediliyor. Diğer yandan 2000 yılında Anadolu’da kira gelirlerinin kayıtdışı ödenmesi de bu durumun ortaya çıkmasında etkili olabilir. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın memleketi Bayburt’taki artışın bu kadar yüksek olması bir nebze kayıtdışılığın azaltılmasına da bağlanabilir.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • sahipsiz
  22 Ağustos 2017 19:29

  Birinciymişiz, vicdanları sızlatıyor….Olan öğrencilere oluyor…
  Böyle Bayburt, böyle birincilik istemiyoruz…

 • lanet sehır
  23 Ağustos 2017 09:10

  kıra tutarı 750
  dogalgaz tutarı 500
  elektırk su 100
  ______________
  1.350
  kalan : 150 tl bunla bır ınsan nasıl gecınsınnn ALLAH tan korkun……

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.