DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt -2°C
Kar Yağışlı

Bayburt Kentsel Değişime Hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Maliye Bakanı Naci Ağbal geldikleri Bayburt’taki yapılan icraatları gezerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, Bayburt’ta yapılması düşünülen kentsel dönüşüm konusundaki açıklamalar şehrin geleceği için umut tazelemiş oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Bayburt Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Bu gün değerli bakanımızın davetiyle Türkiye’nin en şirin illerinden birisi olan Bayburt’tayız. Buraya sadece gezi amaçlı değil, Bayburt’a yapılacak olan kentsel dönüşüm hususunda da çalışma yapabilmekti. Bayburtumuzu tarihi kadim kimliğine kavuşturabilmek için bir çalışma alanı oluşturmak amacıyla buraya gelmiş bulunuyoruz. Belediye başkanımızla yaptığımız toplantılarda hangi mahallelerde dönüşüm yapacağımızı, oralarda nasıl bir yol izleyeceğimizi kararlaştırdı. Sonra çarşı içerisinde özellikle esnaf arkadaşlarımızın bulunduğu yerlerdeki projeleri gördük ve fikir teatisinde bulunduk. Başkanımızda teşekkür ediyoruz. Bu plan içerisinde çalışıyor ve gayret ediyor. Aslında bulunduğumuz coğrafya itibariyle, küçük bir şehir olarak görülse coğrafi ve tabii güzellikler açısından hiçbir ilin kolay kolay sahip olamayacağı bir nimete sahip.

Arkanızda hükümet olarak biz varız

İçerisinden güzel bir nehir akıyor, etrafında yamaçlar var ve bu güzelliğiyle bizler insan oğlu olarak daha da hoş hakle getirmemiz lazım. Zaman içerisinde insan eliyle yapılan bir çok yapılaşma güzellikleri bozmuş durumda. Bu nedenle belediye başkanımızın işi zor.

Kendisinin kentsel dönüşüm konusunda gösterdiği yerleri bakanlık olarak destekleyip yapacağız. Ortaya çok güzel projeler çıkacak. Benim özellikle Bayburtlu hemşehrilerimden başkanımızın ortaya koyacağı projelere yardımcı olsunlar. Çünkü arkasında hükumet olarak biz varız. Maliye bakanımız paranın başında, sonuna kadar da Bayburt için elinden geleni yapıyor. Burada yapılacak olan projelerle, Bayburt’umuz herhalde turizm merkezi olacak diye düşünüyorum. Yeter ki doğru projelendirelim. Aynı şekilde çalışıp proje üzerinde ısrar edelim. Sonucunda da ortaya çıkacak olan proje hakikaten bütün Bayburtun seveceği ve sonunda da ekonomik olarak getirisi olacağı bir durum oluşacaktır. Dolayısıyla beni davet ederek ev sahipliği yapan değerli bakanımıza, sayın valimize, milletvekilimize ve belediye başkanımıza teşekkür ediyorum”  dedi.

Bayburt kentsel olarak değişip gelişecek

Yoğun mesailerine rağmen Bayburt’a teşriflerinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye teşekkür eden Maliye Bakanı Naci Ağbal konuşmasında, “ Sayın bakanımızın ifade ettiği gibi Bayburttaki kentsel dönüşümü, Bayburt’un değişimine ilişkin görüşmeler yaptık. Kendisinin bu konuda tecrübesi hepimiz tarafından takdir edilen bir konudur. Bugün toplantılarda bizlere verdiği ufuk ve vizyonla Bayburt’u değiştirecek ve dönüştürecek ayrıca yeşil ve kültür şehri Bayburt diyeceğimiz fikirlerinden yararlandık. Kendisiyle önemli projeleri tek tek görüşme imkanı bulduk. Kendileri ve bakanlığının bu projelere destek vereceklerini ifade ettiler. Kendisine Bugün Bayburt’u ziyaretlerinden dolayı özel olarak şükranlarımı arz ediyorum. Çok hızlı bir şekilde projelere girişeceğiz ve inşallah Bayburt^ta hepimizin hayal ettiği Çoruh’un kenarındaki güzel silueti de hep beraber yapacağız” ifadelerini kullandı.

Hakan Kobal kardeşime teşekkür ediyorum

Bildiğiniz gibi Bayburt’ta il başkanlığında bir görev değişimi oldu. Bu güne kadar gecesini gündüzüne katarak Bayburt’a hizmet eden il başkanımız sayın Hakan Kobal bir nöbet değişimi olarak görevinden ayrıldı. Ben milletvekili adayı olduğumdan itibaren Bayburt’a yapmış olduğu hizmetlerin şahidiyim. Gecesini gündüzüne kattı, seçim çalışmalarında gecesini gündüzüne katarak büyük bir emek sarf etti. 15 Temmuz alçak darbe girişiminin olduğu gece sokağa ilk çıkan ve orada insanları toplayan kişi olmuştur. Ben kendisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki bundan sonbraki süreçte kendisi bu davaya ve Bayburt’a hizmet etmeye devam edecek ve bu gayret içerisinde olacaktır. Bizler Bayburt’ta teşkilat olarak birey olarak bu davanın birer neferiyiz. Bu açıdan bu güne kadar partimizdeki kuruculardan başlamak üzere görev alan bütün arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorm. Bundan sonra da hepimiz hangi görev verilirse verilsin hangi makamda olursak olalım, sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonun takipcisi ve neferiyiz. Parti teşkilatımızın bbu çerçevede birlik beraberlik kardeşlik içerisinde Bayburt’ta yakalamış olduğumuz bu güzel havayı bu güzel ortamı daha da pekiştireceğine inanıyorum. Zaman zaman ifade ediyorum Bayburt’a bizlerin borcu var.  Bayburt’ta yapmak istediğimiz projeler var. Sayın Cumhurbaşkanımızın Bayburt’a ilişkin bizlere talimatları var. Bunu hep birlikte gece gündüz çalışacağız bu davayı daha ileri taşıyacağız.  Burada bayrak yarışında bu güne kadar hizmet eden bütün arkadaşlara edeceğiz. Ama diyoruz ki bu davada hep birlikte kenetlenerek daha da büyüteceğiz. Bu vesile ile Hakan Kobal kardeşime bu güne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bu davaya çok daha büyük hizmetler yapacağına inanıyorum” dedi.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Bayburt ziyaretine, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, AK Parti Bayburt Milletvekili Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş ve Kurum amirleri katıldılar.

 

 

 

 

YORUMLAR

 1. Lokman dedi ki:

  bayburt un en eski ve de en köklü mahallelerinden biri olan zahit mahallesi harabe ve boşalmiş evler yıkılmaya yüz tutmuş mahallenin bir an önce kentsel dönüşüm olmasını sayın
  maliye bakanımız NACİ AĞBAL dan bir an önce yapılmasını istiyoruz
  lokman kellleci

 2. admin dedi ki:

  bayburt un en eski ve de en köklü mahallelerinden biri olan zahit mahallesi harabe ve boşalmiş evler yıkılmaya yüz tutmuş mahallenin bir an önce kentsel dönüşüm olmasını sayın maliye bakanımız NACİ AĞBAL dan bir an önce yapılmasını istiyoruz

 3. bayburtlu düşünür dedi ki:

  BAYBURTTA SAYIN YETKİLİLERİN GEÇEN SEZON YANİ 15 YILLIK KENTSEL DÖNÜŞÜM İŞİ İHALEYE ÇIKIP İPTAL EDİLMESİ YENİDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM FİKİRLERİ ARTIK 15 YILI DAHA ALIR VE BÖYLECE BAYBURTLU GARİBANLAR ASGARİ ÜCRETLE ÇALISANLARIN EV HAYALİ HEP ERTELENİYOR EV SAHİPLERİ KİRA BEDELLERİNİ RAYİÇ BEDELLERDEN AÇIP DEVLETE BEYANLARI YANLIŞ BEYAN OLARAK VERİYOR FAKİR FUKARAYI DEVLETİMİZİN BAKANIMIZ VE VEKİLİMİZİN DÜŞÜNMESİ GEREKİR BURAYA ORTA GELİR DAR GELİR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM İŞİ ACİLEN YAPILMASI GEREKİR BİR KAÇ YAP SATCILARA FIRSAT VERMEMELİ YAP SATCILAR SANKİ İZMİR İSTANBULDA EV SATIYOR 250.000-300.000 TL YAZIK MİLLETE EV ALABİLMEK İÇİN BANKADAN KREDİ ÇEKİYOR FAİZDEN EKMEK YİYEMEZ HALE GELDİ MİLLET

 4. seko dedi ki:

  Kentsel Dönüşümün içeriğini vatandaş bilmiyor. bilmediği şeye alkış tutuyor. kentsel dönüşüm tamamen vatandaşın aleyhine olan bir durum. bu duruma sadece dışarıdaki bayburtlular destekliyor. bu şehre kentsel dönüşüm (bina yığınları) değil, bu şehrin evlerini Amasyadaki gibi tarihi bir görselliğe uygun hale getirmek lazım. özellikle zahit ve veysel mahalleleri söz konusu. bu mahallelere ucubeler yaparak Bayburt güzelleşmez. EĞER YAPILACAKSA DA GÜNEYDOĞUYA YAPILAN İMTİYAZLARIN DA BU ŞEHRE YAPILMASI. YANİ HERŞEYİ DEVLET KARŞILAYACAK, VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEYECEK. VE BİZ BUNA HİZMET DİYECEĞİZ.. diğer türlü yapılacak bir kentsel dönüşüm bu şehirden göçü dahada artırır. ve insanlar mağdur olur. kısaca ey sevgili Bayburtlu kardeşlerim, hemşehrilerim kentsel dönüşümün artıları ve eksileri neler diye iyice bir araştırın kararınızı öyle verin.

 5. sahipsiz Bayburt dedi ki:

  Bayburtlu Salih ,Gürsel Karapınar ve Bayburt kalesi rumuzlu
  arkadaşıma teşekkür ediyorum…
  Bizler gibi düşünüyor ve sesleneliyorlar…Lütfen kulak verelim..
  Bu tarz yorumlar bizleri çok mutlu ediyor…Çoğalması lazım..

 6. Bayburtlu Salih dedi ki:

  Projelerin olumlu projeler olarak neticeleneceğini umuyor şimdiden emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
  Bayburt kalesinin Urartular dönemine kadar dayandığını ifade ediliyor, lakin uzun yıllardır her hangi bir olumlu Arkeolojik çalışma yapılmıyor,kale ben bildim bileli 20 yıl ve daha fazladır bazen restorasyon çalışması yapılır fakat nihayi hedefe tam olarak ulaşmadı diye genel kanaat oluşmuş durumda, saat kuleden baktığımız zaman kale bize,biz kaleye bakmamız lazım fakat aramızda çarpık yapılaşma engel olmuş durumda, keza Çoruh nehri her iki yakası Zahit köprüsü gerekirse Erzurum köprüsüne kadar Çoruh kıyı kenarı açılmalı güzel bir peyzaj çalışması yapılmalı;
  Selçuklu ve Osmanlı döneminde ecdat bir bölgeye yerleşeceği zaman önce Camisini yapar hanı, hamamı,medresesi komple bir külliye haline getirir imiş, fakat Ulu cami ve etrafı böyle değil, kırk çeşmeler,taşhan,yıldız garajı ve etrafı açılıp, Ulu camiden itibaren tarihi kimliğine uygun büyük bir proje ile tamamlansa, aynı zamanda bu çalışma yapılmadan burada bulunan esnaf ve hane halklarınında hakları verilip başka şehre göç etmeler ininde önünü alacak şekilde alt yapıyı yapmalı.
  Mesela Ulu cami ve etrafındaki esnafa burada yapılacak projeler içerisinde uygun işletme hakkı verilmeli (biz den idi, bizden değil idi demeden) başkada büyük şehirlerde uygulanmak istenen okulların şehir dışlarına alınması çalışmasının benzeri benzeri, pönserek den başlayıp ortaokul, askerlik şubesi ve etrafı ticari proje adına Selçuklu ve Osmanlı mimarisini andıran kapalı çarşı usulü veya mısır çarşısı usulü ve içerisinde Amasya daki belediyeye ait bimerhan tarzı kültür merkezi musiki cemiyeti yapılması ve burada gençlerin edepli bir şekilde ortam bulmalarını sağlamak yanlış kişilerle oturup kalkmalarını önleyip sanata (özellikle edepli musikiye yönlendirmek, bizim musiki tarihimize baktığımız zaman, dede efendi,ıtri, sadettin kaynak gibi insanlar örnek verile bilir) musikiye yönlendirme olabilir.
  Bayubrutta şu an yapılmakta olan otoparkın alt kısmı yine oto park olsun üst kısmı eski hali ile gelsin

  ” YANİ SARAY BAHÇESİNİ GERİ İSTİYORUM DİYE BİLİRİZ”
  ve burada bulunan Halk eğitim merkezi, yıkılan Hükümet konağı içerisindeki resmi dairelerin yine komple bir bina veya ayrı olacak ise şehrin gelişmekte olan farklı bir bölgesine yapılarak şehrin gelişimini sağlamak olabilir.
  Şimdilik arz edeceğim düşünceler bunlar herkese saygılarımla

 7. Bayburt Kalesi dedi ki:

  Allah’a çok şükür..Çoruh’un kenarlarındaki çirkin
  yapılaşmaya RIHTIM adını vermiştik, kalkıyor..
  Rıhtım isminden nefret etmiştik…….!
  Teşekkürler sayın bakanlarım ve vekilim….
  Bu projeler gerçekleşti mi olmaz ki, yapamazlar ki,
  tabirleri Bayburtlunun aklından çıkacaktır..
  Sanki Bayburt , yıkılarak düzelecek gibi….
  sağ olun ,var olun….

 8. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Hayırlı olsun,mutluluk duyuyoruz…Bayburt’a hizmet partiler
  üstüdür….
  Yıllardır, her il kentsel dönüşüm yaparken ,bizde hikayesini
  dinledik..
  Hukuka rağmen ,kentsel dönüşüm olmayacak alana
  kentsel dönüşüm uyguladık,şimdide karşısına geçmiş
  ahlanıp, vahlanıyoruz….Vicdan muhasebesi yapıyoruz…
  Bayburt’un nefes borusunu kesmişiz..(!) öyle diyoruz……
  13-14 yıldır yatan AKP belediyesinin ,tüm olumsuzluklarını
  silmek için, sayın bakanımız Naci Ağbal ve Şahap Kavcıoğlu
  bey son bir yıldır müthiş gayret sarf ediyorlar…..Farkındayız..!
  Bu açığı ne derece kapatacaklar göreceğiz…
  Gayret gösterenler teşekkür…Allah razı olsun diyoruz…