Bayburt Kalesi Kazıldıkça Tarih Fışkırıyor

 • Albümün Tarihi: 14 Kasım 2017
 • Bu Albüm 3699 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt Kalesinde başlatılan restorasyon çalışmaları esnasında devam eden kazılarda bir çok tarihi mekan ortaya çıkarıldı.

Bayburt Kalesinde 2017 yılında başlatılan restorasyon ve kazı çalışmaları iklim şartlarının avantajıyla birlikte aralıksız devam ediyor.

Bayburt Kalesinin Kaleardı Mahallesine bakan bölümünde surların onarımı için başlatılan restorasyon ve kazı ve çalışmalarında önemli bir mesafe kaydedildi. Bayburt İl Kültür Müdürlüğü Müze yetkililerinin denetimiyle itinalı bir şekilde yürütülen kazılarda yaklaşık 25 işçi çalışıyor.

Bayburt Müzesi yetkililerinden müze müdürü, 4 müze uzmanı ve 1 arkeolog’un yer aldığı çalışmalarda işçi olarak çalışanların hemen hemen tamamının il dışından olması dikkat çekiyor. Bunun nedeninin ise kazı çalışmalarında Bayburt’tan çalışmak için beklenen müracaatın olmadığı ortaya çıkıyor.

Kazıldıkça tarihin gün yüzüne teker teker ortaya çıkmaya başladığı Bayburt Kalesindeki çalışmalarda, öncelikli olarak can ve mal güvenliği arz eden yerler ile surların onarımı için ön kazılar yapılıyor. Bu çalışmalar devam ederken ortaya çıkan tarihi mekanlar itinalı bir şekilde koruma altına alındıktan sonra surların onarım işlemine geçilecek. Bütün bu çalışmaların süre olarak belki de uzun yıllar alacağı tahmin ediliyor.

 

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Sinirhastası
  15 Kasım 2017 09:58

  işte durum ortada .. bir öz eleştiri yapmaktan gendimi alamayacağım.. bayburt insanı gençler işkur ile falanca partiye bayrak asmak ile, birbilerine laaaaa , volaaa… diye hitap etmekle gününü geçiriyor…

  çünkü bayburttlu gençler sıkıntı çekmemiş eziyet görmemiş sadece kara kışı ağızlarına pelensek ederek veryansın ederler sırtını hazır gelen para ile devlete yaslamış girdiği işkur işinede saat onda giden bir kişilik olmuştur..

  şimdi sorun bakalım orada çalışanlara hepsinin ne derdi vardır.. işte o dertler o sıkıntılar insanı böyle kazma kürek sallamaya mecbur bırakıyor..alınteri ile para kazanıyorlar.. ama emin olnu ki bizim memleketimizde kimse sıkıntı görmemiş kimse rahatını bozmak istemiyor.. ben tüm türkiyeyi gezdim merak etmeyin benım memleketim kadar tembel bir yer yok.. hani nerede işsiz gençlik nerde geçim sıkıntısı çeken bayburt gençleri .. çünkü alınteri yok, emek yok, yanlış politikalar yüzünden gençlik çayhanelerin önünde ayfonları (!) ile oturmaktadırlar.. toplum öyle bir hal almıştırki ayfonu olmayan adamdan sayılmamaktadır… işte bütün mesele budur.. güdülendirilen toplum tüketim ile sanal gündemler ile iş garantsi olmayan üniversite eğitimi ile oyalandırılmakta üretim alınteri emek hiç olmaktadır..

  buradan işkurdan para alan arkadaşlara sesleniyorum.. bugun sizlerin aldığınız para size hani bir deyim vardır ananızın aksütü gibi helaldir.. çünkü o paralar bu devletin geçmişte biriktirdiği babanızın dedenizin kazanımlardandır …sizlerindir harcayın baba harcayınn… bugun hazıra dağ dayanmaz sözünü hatırlatarak o paraların bittiğini/biteceğini unutmayın , ve o paraların şikayetçi olduğunuz doların 4 tl ye dayanması; mazotun benzinin aşırı yükselmesi , x bankasının . y işletmesinin v.fonu gibi süslü ifadelerle bulunacak yeni paralara ilişkin ipotek veya teminat verilerek yerine konulduğunu/konulacağını ve ardık bu durumun kafanıza dank etmesini gerektiğini belirtmekten öte haykırmak istiyorum..
  saygılarımla……

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.