Bayburt Hasat Şenliklerine Hazırlanıyor

 • Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2018
 • Bu haber 435 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Hasat Şenliklerine Hazırlanıyor

 

Hasat Şenliği Planlama ve Değerlendirme Toplantısı Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde gerçekleştirildi.  

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan “Hasat Şenlikleri”ni üretime, tanıtıma ve ekonomiye katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini söyleyen Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, “ Hasat Şenlikleri ile Bayburt’un pek çok alanda olduğu gibi tarımsal üretim alanında da var olduğunu ortaya koymayı amaçlıyoruz. Orsor Vadisi’nde yer alan doğal ve kültürel zenginliklerden yararlanarak bölgeyi tanıtmayı da hedefliyoruz. Bölgede yer alan ilimizin ve ülkemizin ulusal ve uluslararası pek çok ödüle sahip marka eseri Baskı Müzesi vasıtasıyla İlimizin varlıklarını, ürettiklerini dünyaya da tanıtma imkanımız var. Bu etkinliğimiz başlangıç için mütevazı görülebilir. Fakat maratonlar küçük adımlarla başlar. Biz adımlarımızı atalım bu konudaki organizasyonlarımızı yapalım. Süreç içerisinde hem eksiklerimizi görüp onları tamamlayacağız hem de yeni faaliyetler ekleyerek yolumuza devam edeceğiz. Her sene bir köyümüzde bu etkinliklerimizi gerçekleştirerek inşallah geleneksel hale getireceğiz.” dedi. 

Muhtarlarımızın ve köylerde yaşayan vatandaşların şenliklere sahip çıkmasının etkinliklerin kalıcılığını artıracağını belirten Vali Pehlivan “ İlgili kurum ve kuruluşların kendilerine düşen görevleri eksiksiz yapma gayreti içerisinde olacaktır. “Aşağı Çoruh Vadisi olarak tabir ettiğimiz alanda yapılacak bu etkinlikler öncelikle o bölgede yaşayan çiftçi ve vatandaşlarımıza yarar sağlayacaktır. Dolayısıyla bizler adım atacağız fakat başta aramızda bulunan ilgili köylerimizin muhtarları olmak üzere vatandaşlarımızdan ricamız bu faaliyetlere sahip çıkmanızdır. Biz o bölgede yetiştirilen ürünleri, o yöreyi, doğal ve kültürel özelliklerini ve güzelliklerini ön plana çıkartalım istiyoruz. İnşallah bu çalışmalarımız diğer projelerle birlikte tarımsal üretim hacmini de artıracaktır. Örneğin Hasat Şenlikleri ile Kân Domatesi’nden bahsediyorsak; bu yıl ki rekoltemiz nedir, piyasası ne durumdadır? gibi bir ürün planlaması yapmamızı da sağlayacaktır. Kısacası bunu bir günlük bir etkinlik olarak değil ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlayacak çalışmalar olarak değerlendireceğiz. Bu adımı hep beraber atalım.” diye konuştu. 

Toplantıda Hasat Şenliği planlamaları hakkında bir sunum yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut ise etkinlikler sayesinde Aşağı Çoruh Havzası’nın doğal, kültürel ve tarımsal değerlerinin öne çıkarılarak il ekonomisi ve turizmine katkı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi. Çoruh Vadisi’nin ülke genelinde sahip olduğu bilinirlikle birlikte tarımsal anlamda saf gen kaynaklarını barındırdığını dile getiren Karabulut, “Amacımız bu potansiyeli harekete geçirmek. Planladığımız bu şenlik içerisinde bahsettiğimiz bu havzadaki 18 köyü içerisine alıyor. Hedefimiz her yıl bölgedeki bir köyde yapmak. Şenlikler kapsamında çeşitli yarışmalarımız ve bölgede üretilen ürünlerin tanıtımı ile satışının sağlanacağı organik ürün pazarlarımız olacak.” İfadelerini kullandı. 

Toplantı katılımcıların ilgili konularda görüş ve önerilerini paylaşmaları ve soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi. 

Aşağı Çoruh Vadisi sınırları içerisinde yer alan Adabaşı, Aslandede, Aydıncık, Ballıkaya, Bayraktar, Çakırbağ, Çamlıkoz, Çayırözü, Dağtarla, Darıca, Gökçeli, Karşıgeçit, Taşburun, Uğurgeldi, Yanıkçam, Yazyurdu, Yedigöze ve Yoncalı köylerini içerisine alacak şenliklerin ilki 1 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek. 

Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığındaki, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, ilgili kurum temsilcileri ve Aşağı Çoruh Vadisi sınırları içerisinde bulunan 18 Köyün Muhtarı katıldı.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • sinirhastası
  15 Ağustos 2018 13:04

  bakınız değerli dostlar lavas isimli ekmek unesco v.s. gibi kurumlar tarafından ermenistanın kulturel mırasına tescil edilmiş gözüküyor… yıllar once yaşlı bir fırıncıdan duyduguma göre tırnaklı ekmeği ermeni ustalar yaparmıs bu dogrumudur? bizdeki tırnaklı kalitesi türkiyede başka hiçbir yerde yoktur.çok yer gezdim istisnasız bayburt bu konuda 1 numaradır. peki ermenistanda yapılan ekmek ile farkı nedir.? var mıdır? fark varsa bayburt içinde bir tescil söz konusu olamaz mı? ayrıca gümüşhane mangal taşı isimli taş bayburtta da cıkmaktadır bu taş turkiyede baz bölgelerde fırın iç taşı olarak kullanılmaktadır. o zaman bayburt fırın bakımından türkiyede ekmek yapımında bir kalite merkezidir denilemez mi? ayrıca kara fırın kelimesinin bu taşın renginden geldiği tezindeyim. normalde şamot harcı veya ateş tuğlası beyaz kremsi renkte dir ama bu fırınların ortak ismi kara fırındır? gerçeği orjinali bayburt taşı olamaz mı?

  ayrıca bu etkinlikte yapılacak ve birinci olacak ekmeğin tarifi gazetemizde ve diğer yerel unsurlarda lezzetler yemekler gibi başlıkların altında tariflerinin yanında bayburt ekmeği olarak paylaşılırsa memleketimize + bir değer katacağına inanıyorum… çünkü başka yöreler kendi ekmeklerinn reklamını bolca yapıyorlar.

  saygılarımla.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.