Bayburt, Bölgesinin En Büyük Yem Bitkisi Merkezi

 • Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2017
 • Bu haber 1002 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt, Bölgesinin En Büyük Yem Bitkisi Merkezi

Doğu Karadeniz’in en büyük yem bitkisi üretim alanlarına sahip olan Bayburt’ta hasat yoğunluğu devam ediyor.

Yaklaşık 300 bin dekar yem bitkisi ekilişinin bulunduğu İl’de devam eden hasat neticesinde Karadeniz’in sahil illerine önemli miktarda ot sevkiyatı yapılıyor. Dönem itibari ile hasat yoğunluğunun gözlendiği tarım arazilerinde özellikle ot balyalarının oluşturduğu farklı görüntü dikkati çekiyor.

Bayburt’taki yem bitkileri üretimi hakkında bilgiler veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut 210 bin hektar mera alanı olan Bayburt’un yaklaşık 300 bin dekar yem bitkileri üretim alanı ile bölgenin önemli kaba yem üretim merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

Karabulut şu açıklamaları yaptı;

“İlimiz, Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük mera alanlarına sahip olmasını yanında aynı zamanda bölgenin makineli tarıma uygun en fazla işlenebilir arazilerine sahiptir. Yetiştiricilik olarak ise üretimimiz daha çok hububat ve yem bitkisi ağırlıklı. Özellikle yem bitkisi üretiminde Bayburt bölge için önemli bir potansiyele sahip. Türkiye’nin; korunga üretiminin % 5’i, Yonca ve Tiritlikle üretiminin % 3’ü, Bayburt’ta yapılmaktadır.

Özellikle yem bitkisi üretimi ilimiz için önemli olduğu kadar bölge hayvancılığı içinde son derece önemli. Çünkü üretimin önemli bir kısmı, Karadeniz sahil illerimizdeki hayvancılık işletmelerinin yem ihtiyacını karşılamakta. Bu yıl genel olarak verim iyi durumda, lokal olarak bazı bölgelerde dolu ve don zararından dolayı verim düşüklükleri de söz konusu oldu.

Tabi son yıllarda özelikle silaj üretiminde de büyük bir artış var. İlimizde son dönemde artan sulama yatırımları hem yem bitkisi üretimini hem de silaj üretimini olumlu yönde etkiliyor. Bu doğrultuda bizde çiftçilerimize yönelik, yeşil ot silajı, paket silaj, yem bitkileri tohum desteği, nadas alanlarla ilgili çalışmalar gibi yürüttüğümüz birçok proje var. Bu çalışmaların hepsi mevcut bu üretimin katlanarak artmasına, hayvancılığın ana gideri olan yem maliyetlerinin düşmesine katkı sağlayacaktır. Diğer yandan inşaatı devam etmekte olan Bayburt Tarım Hayvancılık Yerleşkesi ile bu potansiyel ticari anlamda yeni ekonomik katkılar dönüşecek olup, Bayburt; bölgede hem tarımsal üretim merkezi, hem de tarımsal üretimin ticari merkezi konumuna gelecektir. ”

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Bayburtlu Salih
  20 Temmuz 2017 00:50

  En önemli bir gerçek var ki, o da insanoğlunun hayatta kalabilmesi için yemeye, içmeye yani Tarım ve hayvancılığa ihtiyacı var;
  Bayburt un en önemli Müdürlüğü de ilk önce TARIM MÜDÜRLÜĞÜ, bu önemli kurumumuzun çalışmaları gayet güzel, fakat yetmez, daha fazla üretim,istihdam, modern,sağlıklı bir TARIM VE HAYVANCILIĞIN merkezlerinden biri neden BAYBURT olmasın.
  Yukarıda verilen istatistikler güzel fakat, şöyle bir örnek verirsek kendimizi daha fazla ifade etmiş oluruz;
  1980 yıllarda Yayla pınar köyünde takriben büyük ve küçük baş hayvan sayısı 30,000 lerde iken, bu gün belki 1000 küsürlü rakamlarla ifade ediliyor.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.