Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi Ankara’da Sergi Açtı

  • Haberin Tarihi: 1 Haziran 2017
  • Bu haber 1003 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi Ankara’da Sergi Açtı

Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi, ikinci sergisini  Ankara´da PTT Pul Müzesinde gerçekleştirdi. 

Öğrencilerin yaşadıkları şehirlerin tarihi, kültürel değerlerinin farkına varmalarını sağlamak, çağdaş sanat yaklaşımlarıyla geleneği birleştirmek, genç sanatçıların eserlerini sergilemelerine olanak sağlamak ve unutulmaya yüz tutmuş mektuplaşma geleneğine dikkat çekmek amacıyla, ülkemiz genelinde 81 ildeki Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden özel yetenekli öğrenciler arasında; 

Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi ile Baksı Kültür Sanat Vakfı ve PTT Genel Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Şehirler ve Kaleler” temalı Ulusal Posta Sanatı Yarışmasının sergi açılışı Genel Müdür Celil Gündör , PTT Genel Müdür Yardımcısı Gürbüz Akbulut, Bayburt Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, Ankara Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adnan Bayram ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Ankara´da PTT Pul Müzesinde gerçekleştirildi.

Serginin açılış konuşmasında Özel Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör “Bugün Posta Sanatı Yarışmasının ikinci ödül törenini yapıyoruz. Pullar, zarflar gibi renkli bir dünyanın kapılarını çocuklarımıza açan bu yarışmanın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. PTT’nin pul, zarf ve değerli kağıtlar gibi alanlarla ilgili sunduğu hizmetler bütün dünyada ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin göstergesidir. PTT’nin son yıllarda yaptığı estetik tasarımlar bizi dünya filatelistleri arasında ayrı bir yere taşımaktadır. Öğrencilerimizin böyle nadir bir alanla uğraşmaları da bizi ayrıca mutlu etmektedir Pul ayrıca bir eğitim vasıtasıdır. Öğrencilerimiz bu çabalarıyla ayrıca eğitimin bir başka boyutunu uygulamaktadırlar. Bu yarışmada dereceye giren öğrencilerimize, bunun için aracılık eden Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve yöneticilerine, Türkiye’nin her yerinden yarışmaya katılan öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi

PTT Genel Müdür Yardımcısı Gürbüz Akbulut ise yaptığı konuşmada “Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi tarafından ikincisi düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen bu yarışmayı desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’deki Bilim ve Sanat Merkezlerindeki öğretmenlerimize ve öğrencilerimize böyle bir sanatın geliştirilmesine katkı sundukları için teşekkür ediyoruz. Özellikle genç kuşakların, geleneksel gibi gözüken alanlara ilgi göstermesi bizi oldukça mutlu etmektedir” diye konuştu.

Bilim ve Sanat Merkezleri Ulusal Mail Art ( Posta Sanatı ) Yarışmasında, öğrenciler “Şehirler ve Kaleler” temasını işledi. Toplumların tarihlerinin şekillenmesinde önemli yer tutan, toplumsal hafızanın göstergesi olan kalelerin günümüzde turizm değerlerinin başında yer aldığı vurgulanan yarışmada öğrenciler, yaşadıkları şehirleri ve kalelerini ön plana çıkaracak tasarımlar yaptı. Ülke genelinden 528 eserin katıldığı  yarışmada 5 eser ödüle layık görüldü.

İlk üçe girenler ve mansiyon ödülü alanlar şöyle;

1. Göktan Aktan ( Sinop Bilim ve Sanat Merkezi )

2. Duru Erbil ( Isparta Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bilim ve Sanat Merkezi )

3. Ali Arslan Bakırcıoğlu ( Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi )

Mansiyon – Ravza Akmanoğlu ( Sinop Bilim ve Sanat Merkezi )

Mansiyon – Zeynep Sude Kan ( Kayseri Çetin Şen Bilim ve Sanat Merkezi )  olarak sıralandı.

Program dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerinin ödüllendirilmesi ve serginin gezilmesiyle son buldu. 

Sergi 9 Haziran 2017 tarihine kadar gezilebilecek.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.