Alışverişte “Ücretli Poşet” Dönemi Başladı

 • Haberin Tarihi: 1 Ocak 2019
 • Bu haber 325 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Alışverişte “Ücretli Poşet” Dönemi Başladı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren poşet kullanımlarını azaltmak amacı ile marketler ve mağazalarda plastik poşetler müşteriye 25 kuruş karşılığında verilecek. 

Paralı poşet uygulamasının başlamasıyla birlikte tedbirsiz olarak marketlere gidenlerin bir bölümü, poşete ücret ödememek için aldıkları ürünleri kendi imkanlarıyla taşımaya çalıştılar. Bu uygulamadan memnun olmayan vatandaşlar ise file veya  bez çanta döneminin tekrar yaşanacağını ifade ederek, bu uygulamanın yaşam tarzına pek uymadığını kısa süre içerisinde rekabetten dolayı bir çok market veya alışveriş merkezinin bu uygulamayı kaldırabileceğini belirterek tepkilerini dile getirdiler.  

Vatandaşların bu ifadelerine rağmen, market ve mağazalar poşeti müşterisine bedava veremeyecekler. Çünkü bunu yapanlara ceza uygulanacak. Yani Türkiye genelinde bundan böyle alışveriş yapılan market veya mağazalarda ücretli poşet uygulaması resmen hayata geçmiş oldu.  

Alışverişe gidecek olan vatandaşlar poşete para vermek istemiyorlarsa evlerinden çıkarken tedbirini almak durumundalar. 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • Bayburt lu Salih
  2 Ocak 2019 08:43

  Eskiden kese kağıdı yaparak,öğrenci harçlığı yaptığımız günler geldi aklıma,çocuk iken filenin boyu uzun ,benim boyum kısa olunca, file yere sürünür ve altı kesildiği için malzemelerin döküldüğü günler geldi aklıma;
  Yine de poşet uygulamasının çevre ve insan sağlığı açısından kalkması veya ücretli olması doğru bir uygulama,lakin bunun sağlıklı yürüyeceğinden emin değilim;

 • SERDAR
  2 Ocak 2019 11:28

  olayın sosyolojik ve ekonomik boyutu dehşet verici. Sosyolojik boyutu; Maddi durumu iyi olmayan vatandaş marketten kendi poşeti ile alışveriş yaparken, maddi durumu iyi olan vatandaş parası ile poşet alarak diğerini psikolojik olarak ezecektir. ekonomik boyutu; alışverişi bir kereye mahsus düşünmeyin, ayda kaç kere alışveriş yapıldığını düşünün, ayda en az 5-7 lira arası bir fiyat olacak. ekmeğe 25 kuruş zammı çok görenler poşete ses çıkarmıyorlar. oysa aynı şey.
  kısaca, köleliğe alışan topluluklara özgürlüğü anlatamazsınız. herkes halinden memnunsa daha da ezmek için iktidar daha çok fiyat tarifeleri getirmelidir. !!

 • ali
  2 Ocak 2019 15:23

  siftah yapmadan dükkanını kapatan esnaf var poşet parasını kimden alacak.

 • OSMAN
  3 Ocak 2019 08:17

  Arkadaşlar şimdi hükümet doğayımı düşündü yoksa 7000/8000 civarında sadece bir market ağının günlük 550000 tl ile 600000 tl haksız kazancını mı düşündü. Hatırlarsınız eskiden kağıttan yapılı taşıma malzemeleri vardı .Hüklümet millete sıkıntı yapacağına marketlere kağıt torba neden kullandırmıyor .Bi r düşünün Allah aşkına

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.