20 Bin Meyve Fidanı Desteği

 • Haberin Tarihi: 12 Haziran 2017
 • Bu haber 713 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
20 Bin Meyve Fidanı Desteği

Bayburt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2017 yılı ilkbahar döneminde köylerde 350 dekarlık meyve bahçesi oluşturulması için 20 bin adet meyve fidanı desteği sağladı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut, meyve fidanı desteğiyle ilgili yaptığı açıklamada, “İlimiz tarımına bitkisel üretimde çeşitlilik katmak, ilimizde artan sulama imkânları doğrultusunda gelir getirici yeni ürünlerin yetişmesini sağlamak adına çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu doğrultuda Bayburt tarımında çok öne çıkmayan özellikle meyvecilik ve sebzecilik konularına ağırlık vererek geliştirmeye çalışıyoruz. Çeşitli projelerle İlimizde ekonomik olarak meyveciliğin yapılabileceği köylerde örnek meyve bahçeleri kurarak çiftlerimizin bu alanda yetiştiriciliğe yöneltmeye çalışıyoruz.

2016 yılında 5 köyde kiraz, 4 köyde elma, 2 köyde kayısı, 1 köyde ise armut olmak üzere toplam 12 köyde etrafı çit örgüyle çevrili 12 adet örnek meyve bahçesi oluşturduk. Bu yıl çalışmalarımızı daha da genişleterek yaklaşık 350 dekarlık meyve bahçesi tesisi için yaklaşık 20 bin adet elma, armut, kiraz ve vişne fidanı desteği sağladık”

Meyvecilik alanında proje ve çalışmaların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirten İl Müdürü Karabulut, “Bayburt’ta sulama yatırımlarının artması, bitkisel üretimde çeşitliliğin artırılması yönünde önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu anlamda yaptığımız çalışmalar ile çiftlilerimize meyve yetiştiriciliği konusunda yetiştiricilik kültürü oluşturarak gelir sağlamayı amaçlıyoruz. Bu çalışmaların orta ve uzun vadede il ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • AHMET
  21 Haziran 2017 08:35

  bu 20 bin fidanı köylerede ulaştırın ören yerlerini temizleyip meyve bahçelerine dönüştürün kalkınma köylerden başlamalı boz dağlar çam ağaçlarıyla yeşermeli sosyal lanlar,spor alanları parke yollar, 80 yıldır ihmal edilenler artık yapılmalı bayburt merkezden ibaret değildir %80 oyla rekor kırmanın bir karşılığı olmalı müsbet manada .stajer bürokratlarla değil vali,kaymakam, belediye başkanı hepsi özenle ve ehil olmalı öğretmenden belediye başkanı değil şehir planlamacılardan gittiği yerleri ihya eden brokratlar dan seçilmeli.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.