10’dan Sonrası Tehlike!

 • Haberin Tarihi: 1 Kasım 2016
 • Bu haber 2190 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
10’dan Sonrası Tehlike!

Bayburt’ta son yıllarda inşaat sektöründeki artış ildeki gelişmeyi ve büyümeyi de beraberinde getirmeye devam ediyor.

Şehir merkezindeki inşaatların kat irtifası yüksek olan apartmanlar birer birer çoğalıyor. Bu inşaatlar görsel olarak şehre farklı bir güzellik katmış olsalar da gözden kaçırılan en önemli konu gündeme pekte gelmiyor. 10 kat üzerinde yapılan apartmanların üst katlarında muhtemel bir yangın çıkması halinde, yangının söndürülme imkanının olmadığı gerçeği her nedense hiç düşünülmüyor. Çünkü mevcut itfaiye araçlarının merdiven yükseklikleri 10 kata kadar yangınlara müdahale edecek şekilde dizayn edilmiş durumda. Şuan ki teknolojide kat irtifası yüksek olan apartmanların içindeki yangın güvenlik önlemleri sulu kolonlar, yanmayan kaplamalar ve boyalar, basınçla korunan alan, beton gömme, sprey yöntemi gibi yangın algılama ve söndürme sistemleri kullanılmaktadır. Bu teknoloji Bayburt’ta kullanılmadığına göre sorunun biran önce gündeme taşınarak yüksek binalara ulaşabilecek itfaiye araçlarının alınması veya farklı çözümlerin üretilmesi bekleniyor.

Şehri büyütmek ve yerleşim alanlarını genişletmenin önemli olduğu kadar yeni yerleşim alanlarında yaşayan insanlara en iyi imkanların ve çevre düzenlerinin götürülmesi de şehir için o kadar önem arz ediyor. Yüksek katlardaki yangın tehlikesinin dışında gündemi meşgul eden diğer bir konu ise, il merkezindeki satılık daire fiyatlarının yüksek olmasıdır. Özellikle ev almak isteyen orta gelirli insanların ev alma hayalleri bu nedenle her geçen gün bir başka bahara ertelenmek zorunda kalıyor. Bu insanların ev sahibi olma umudu ise TOKİ tarafından başlatılacak olan dairelere kalmış gibi görünüyor.

000111

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • bestami
  2 Kasım 2016 14:33

  yapılmadan önce düşünülseydi iyi olmaz mıydı

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.