Standart Dışı Plakalara Ceza Geliyor

 • Haberin Tarihi: 3 Kasım 2016
 • Bu haber 1676 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Standart Dışı Plakalara Ceza Geliyor

İçişleri Bakanlığının, mevzuatta belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı ve sahte ya da ikiz plaka  ikiz plaka kullanımını engellemek için sıkı denetim yapacak. Uymayanlar için cezalar  belirlendi.

Mevzuatta belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 lira idari para cezası verilecek ve plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak. Süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 lira idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek

Aracı plakasız olarak kullanan sürücüye bin 698 lira, başka bir araca ait ya da sahte bir plaka takan veya kullananlara da 5 bin lira idari para cezası yazılacak. Ayrıca merdiven altı iş yerlerinde veya internet üzerinden sipariş ile plaka basımı veya dağıtımı yapanlara ise 10 bin lira idari para cezası uygulanacak.

“Mevzuatta belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 lira idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek.

Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 lira idari para cezası verilecek ve araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek. Başka bir araca ait veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin lira idari para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek. Ayrıca haklarında Türk Ceza Kanununa göre sahtecilik suçundan işlem yapılacak.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine, kamuoyunda “APP” olarak adlandırılan plaka takan, plakalarında kazıntı, silinti veya okunmasını engelleyecek şekilde herhangi bir değişiklik yapan kişilere ve özellikle sahte veya ikiz plaka takanlara yönelik yoğunlaştırılmış trafik denetimleri yapılması konusunda talimat gönderildiği belirtilerek, vatandaşlardan da mağdur olmamaları bakımından araç plakalarını kontrol etmeleri ve araç plakalarını standartlara uygun hale getirmeleri istendi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • MEHMET
  8 Kasım 2016 16:01

  Öncelikle bu kurallara bakılacağına Bayburt’ta plakasız motosikletler tabiri caizse cirit atıyor milletin basına bela da oluyor. Trafik sigortası bile yok bazılarında kaza yaptıklarında da sorun oluyor millete. kaskı zaten demeye gerek yok takmıyorlar.Yetkililerin öncelikle bunların kontrolünü yapması gerekmektedir. Plaka işi,bunun gibi sorunlardan sonra bakılabilinir.Bir de lütfen amortisörleri kesilmiş egzozları yüksek sesle çıkışlı olan motosikletlere ve arabalara lütfen sıkı denetim yapılsa Bayburt’ta kimse bir daha bunları yapmaya cesaret edemez.Kendim de bir araç kullanan olarak bunun gibi birçok önemli problemlerle karşılaşabiliyorum

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.