Orsor Vadisinden Süzülen Organik Bayburt Balı

 • Haberin Tarihi: 14 Ekim 2016
 • Bu haber 1881 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Orsor Vadisinden Süzülen Organik Bayburt Balı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bayburt Üniversitesi ve Bayburt Arı Yetiştiricileri Birliği’nin ortaklaşa yürüttükleri “Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında üretilen Organik Bal’ın hasat sezonu nedeniyle programı düzenlendi.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali İsmail Ustaoğlu, Anzer Yaylası’nın güney yakasında Orsor Vadisi olarak tabir edilen ve beş köyü kapsayan geniş bir alanda Organik Bal üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, “Üretilen organik ballar, organik arıcılık eğitimi verilmiş arıcılar tarafından tamamen organik koşullarda yetkili Kontrol Sertifikasyon Kuruluşu’nun denetimi altında üretilmiştir.” dedi.

Proje kapsamında Yoncalı, Darıca, Taşburun, Aslandede ve Yazyurdu köylerini içerisine alan bölgenin pilot bölge ilan edilerek organik arıcılık çalışmaları gerçekleştirildiğini ifade eden Vali İsmail Ustaoğlu, “Bu bölge bizim için bu bakımdan çok önemli. Hem ilimiz hem de ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Vali İsmail Ustaoğlu, “Orsor Vadisi’nden süzülen organik lezzet” sloganıyla tanıtım çalışmalarının da alt yapısının hazırlandığı Organik Bal’ın tanıtım ve pazarlama olmadan hedeflenen başarıyı elde edemeyeceğine dikkat çekti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut ise ilerleyen zamanlarda marka genişleme stratejileriyle Organik Bal’ı farklı ürün grupları halinde üreteceklerini kaydederek, “Bu balımız Orsor serisi bal. Farklı renklerde, farklı ambalajlarla bunun Pulur, Çimağıl gibi beş ayrı bölgede yapmayı düşünüyoruz. Bu şekilde ilimizde üretilen Organik Bal’ı markalaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programa Vali İsmail Ustaoğlu’nun yanı sıra,  Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Ayhan Vural, Belediye Başkan Vekili Nevzat Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe ve bal üreticileri katıldı.

2

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • hasan
  18 Ekim 2016 12:53

  sayın valim; valilik sitesinden mail adresi bulamadığım için buradan şikayetimi aktarıyorum.umarım editörler bu yazıyı size ulaştırırlar.bayburtun aslında her köyünde organik bal yapmak mümkündür.hemen hemen her köyde insanlar ticari maksatla olmasa dahi petek bulundururlar.bu mealde bir kaç şikayetimi aktarmak stiyorum.genelde köylerimize karadeniz yöresinden arıcılar gelmekte ve ticari maksatla arıcılık yapmaktadırlar.fakat sorun şu ki;bu insanların ne zaman geleceği,kaç petek getireceği,ne kadar ücret vereceği,ne zaman gideceği,arı yoğunluğunun ne kadar olacağı tamamen muhtarların insiyatifine bırakılmıştır.bu insanlarda denetim eksikliğinden ve kontrolsuzlukten istifade ederek doğayı azami ölçüde tahrip etmektedirler.bu haber vesilesi ile dilerim bu şikayetimi değerlendirir ve gerekli mevzuatı hazırlayarak doğal güzelliklerimize sahip çıkma adına faydalı bir hizmette bulunmuş olursunuz.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.