Organik Bayburt Balı Markalaşıyor

  • Haberin Tarihi: 5 Eylül 2016
  • Bu haber 1964 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Organik Bayburt Balı Markalaşıyor

Bayburt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü,Bayburt Üniversitesi ve Bayburt Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile Yoncalı Vadisinde bulunan 5 köyde yürütülmekte olan “Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında arıcılara 1000 adet organik kovan ve 1000 kg organik bal mumu desteği sağlandı.

Yoncalı köyünde kovan ve bal mumu dağıtımı yapılan töreninde, Projenin Bayburt için çok önemli olduğunu dile getiren Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, “Bayburt’un sektörel anlamda gelişim sahaları sınırlı ve belli olup, bunlardan biri tarım, diğeri de kültür ve turizm alanında yapılabilecek faaliyetlerdir. Bu proje, il adına bir marka değer ve farkındalık oluşturmak açısından çok önemli. Bayburt bu proje ile diğer yörelerden farklı olarak organik bal üretimine yönelmiştir. Yoncalı, Darıca, Taşburun, Aslandede ve Yazyurdu köylerini kapsayan vadi, bu faaliyetin uygulanabileceği en önemli sahalardan birisidir. Potansiyel tespitleri yapılan bu vadiyi koruma altına alacağız. Bizim farkındalığımız bu olacak. Bu anlamda projede emeği geçen ilgili kurumlarımıza, arıcılarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca projenin finansmanına verdiği destek dolayısıyla Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a Bayburt halkı adına ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Bayburt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut ise, Yoncalı Vadisi’nin çok önemli bir arıcılık potansiyeli olduğunu,Yoncalı köyünün dağlarının hemen diğer tarafının meşhur Anzer Yaylası bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Burada üretilen balın kilogramı yüzlerce liraya satılıyor ancak hemen hemen aynı kalitede bal üretilen Yoncalı vadisinde ise üretilen bal hak ettiği değere ulaşamadı. Dolayısıyla burada bir üretim değeri var, ancak bunun markalaşması gerekiyor. İşte bu proje ile burada üretilen müthiş değerli balı organik üretim çatısı altında toplayacağız, kalitesini artıracağız, markalaşma yoluyla değerini arttıracağız.” dedi.

Proje kapsamında bu güne kadar; 5 köyde 40’ı bayan toplam 374 kişiye organik arıcılık eğitimi verildiğini belirten Karabulut, 25 arı işletmesine 1000 kg organik balmumu ve 1000 adet organik kovan desteği sağlandığını ve organik sertifika sahibi yapıldığını belirterek, 6 aydır özellikle eğitim çalışmalarında yoğun bir emek harcayan personele teşekkür etti.

Yapılan törene Belediye Başkanı Mete Memiş,Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Ayhan Vural, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, İl Emniyet Müdür İsa Bülent Kaya, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, İl Müftüsü Kemalettin Aksoy, il Göç İdaresi Müdürü Hüsnü Yağmur, Bayburt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Mutlu ve yöredeki köy sakinlerinin katıldığı program, organik kovan, arıcılık malzemeleri ve sertifika dağıtım töreni ile son erdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.