Kop Dağı Savaşında Yaşananları Anlattı

 • Albümün Tarihi: 3 Ocak 2017
 • Bu Albüm 3834 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

1916 yılında Birinci Dünya Savaşı yıllarında Kafkasya Cephesi’nde Osmanlı-Rus Savaşı’nın şiddetli bir şekilde yaşandığı Kop Dağı, Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmaları sonrasında Türkiye’nin 42. milli parkı ilan edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu öncülüğünde başlatılan ve bakanlar kurulu kararı ile milli park olarak ilan edilen ve Osmanlı-Rus Savaşında binlerce insanın şehit olduğu Kop Dağında Bayburt Medya olarak 2010 yılında yapmış olduğumuz haberin bu konuda önemli bir adım olduğu günleri yansıtması açısından 6 yıl önce çekmiş olduğumuz görüntüleri tekrar yayınlıyoruz.

2010 yılında Eczacı Ahmet Aker’in talebi üzerine çekimini yaptığımız ve savaşı yaşayanlardan dinlediklerini bizlere aktaran, kop köyü sakinlerinden emekli imam hatip olan ve yaklaşık 3 yıl önce yaşama gözlerini yuman Cafer Güçlü’nün anlattıkları, kop savaşının nedenli zor şartlarda ve aylarca müdafaa edilerek düşmanı püskürttükleri ve şehit olanların bölgenin bir çok yerinde toplu mezarlar halinde bulunduklarını ifade ediyordu.

2010 yılında çekimlerini yaptığımız kop dağındaki savaşların izlerini kanıtlayan görüntüleri ve röportajı tekrar yayınlıyoruz.

 

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • haluk
  5 Ocak 2017 02:02

  Teşekkürler Bayburt Medya..Unutulan Gerçekler misali…Böylesine önemli bilgileri Haber tatında bizlerle paylaştığın için..Sayenizde İkinci Plevne Destanını yazan yiğitlerimizi bir kez daha anmış olduk. Ruhları Şad olsun Allah onlardan razı olsun..Derneğimizin Genel Kurul üyesi ve Denetleme Kurulu Başkanımız Sayın U.Ahmet AKER Beye ve Alpaslan KATIRCI Beye ve Ümit KONDOLOT Beye gerek bu güzel çalışmalarından gerekse , Kop Dağının Milli Park olmasındaki emek ve çabalarından dolayı çok teşekkür ediyorum , Emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun..Yüce ALLAH bizleri de Aziz Şehitlerimizin Şefaatlerine nail eylesin..ALLAH bizi Vatansız, Bizi Ezansız, Bizi Bayraksız bırakmasın. AMİN.Bayburt Şehit Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı. ŞADDER Haluk AKKOYUNLU

 • AHMET
  10 Ocak 2017 17:53

  belgesel niteliğinde güzel bir çalışma

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.