Kırklartepe Barajı İçin Geri Sayım Başladı

  • Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2016
  • Bu haber 1864 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kırklartepe Barajı İçin Geri Sayım Başladı

Tamamlandığında 57 bin 80 dekar zirai araziyi modern sistemlerle sulayacak Kırklartepe Barajı İnşaatının yapımı işi, 29 Eylül 2016 tarihinde ihale edilecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da yakından takip ettiği, DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı yatarım programına giren Bayburt İli Kırklartepe Barajı İnşaatı ihalesi için geri sayım başladı. 29 Eylül 2016 tarihinde ihale edilecek Kırklartepe Barajı, Gökçedere’nin kolu olan Saruhan (Haho) Deresi üzerinde,Göldere köyünün yaklaşık 700 metre Güneydoğusunda yer alıyor.

Barajın yüksekliği 45 metre olacak

Çoruh Nehri Havzasının memba kısmını oluşturan Çayıryolu-Aydıntepe ovalarından biri olan Çayıryolu Ovası’nın sulanmasını amaçlayan Kırklartepe Barajı, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek. Talvegden 31 metre, temelden ise 45 metre yüksekliğinde yapılacak Kırklartepe Barajı’nın toplam dolgu miktarı 2 milyon 287 bin 400 metreküp olacak.

Kırklartepe Barajı Sulaması inşaatı işinin proje çalışmaları ise devam ediyor. Proje tamamlanıp hizmete girdiğinde, ülke ekonomisine yaklaşık 27 milyon lira katkı sağlayacak ve Bayburt, yıllardır beklediği bir hizmete daha kavuşmuş olacak.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.