Hayvancılıkta Alt Yapı İyileştirmeleri Devam Ediyor

  • Haberin Tarihi: 24 Aralık 2016
  • Bu haber 1095 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hayvancılıkta Alt Yapı İyileştirmeleri Devam Ediyor

Çoruh Nehri Havzası Projesi kapsamında yürütülen ahır iyileştirme çalışmaları kapsamında Bayburt’ta 85 ahıra otomatik suluk sistemi kuruldu. Ayrıca 85 işletmeye ise süt sağım makinesi verildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım İl Müdürü Abdulkadir Karabulut; “Hayvancılığın çok önemli bir sektör olduğu ilimizde hayvancılık altyapısının iyileştirilmesi noktasında birçok proje ve çalışma yürütüyoruz. Bir taraftan çeşitli hibe destekleri ile yeni ve modern ahırlar kurulurken bir taraftan da mevcut kullanılan ahırların iyileştirilmesi ve rehabilite edilmesi için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu doğrultuda İlimizde devam eden Çoruh Nehri Havzası Projesi kapsamında 85 ahırda otomatik suluk sistemi kurulmuş, 85 işletmeye ise süt sağım makinesi verilerek bu işletmelerin altyapısı iyileştirilmiştir. 150 ahırda ise 950 adet otomatik suluk sistemi desteği sağlanmıştır. Özellikle kış aylarında otomatik suluk sistemi bulunmayan ahırlarda hayvanların su ihtiyacının giderilmesi çiftçilerimiz için önemli bir iş gücü ve zahmet haline dönüşüyor. Yine makineli sağım işlemine geçemeyen işletmelerimizde hem iş yükü artmakta hem de üretilen sütün değeri düşmektedir. Bu çalışmalar ile mevcut işletmelerimizde yetiştiricilerimizin iş gücü yükü azaltılacağı gibi aynı zamanda işletmedeki verimlilik de arttırılmış olacaktır. Değişik projeler kapsamında önümüzdeki yıllarda da ahır iyileştirme çalışmalarına devam edeceğiz.”

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.